Aynı yük altındaki yüzeysel temellerin standart penetrasyon ve presiyometre deneylerine göre taşıma gücü tayini
Determination of the bearing capacity of shallow foundations under the same load according to standard pentration and pressuremeter tests
  1. Tez No: 921911
  2. Yazar: ZÜBEYDE KANKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Temeller, taşıyıcı sistemin yüklerini zemine aktaran yapı birimleridir. Temellerin yapının ağırlığını ve yapıya gelen diğer yükleri taşıyacak şekilde tasarlanması son derece önemlidir. Güvenli bir temel tasarımı için, zeminlerin taşıma gücü bilinmesi gerekir. Zeminlerin taşıma gücü, temellerin güvenli bir şekilde inşa edilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Temel taşıma gücü: zeminlerin, üzerine etkiyen yüklerden dolayı oturma sınırları içerisinde kalarak kayma göçmesi olmadan zemine aktarabileceği maksimum gerilme olarak tanımlanır. Zemin taşıma gücünün belirlenebilmesi için zemin özelliklerinin derinlemesine incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmalar saha deneyleri ve laboratuvar deneyleri olarak iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Standart Penetrasyon (SPT) ve Presiyometre (PMT) deneyleri, zeminlerin taşıma gücünü belirlemek için kullanılan yaygın saha deneyleridir. Her iki deney de benzer amaçlara hizmet etse de, uygulama şekilleri açısından bazı farklılıkları vardır. Bu çalışmanın amacı, bu iki deney yönteminin taşıma gücü belirlemedeki etkinliğini karşılaştırılarak yüzeysel temel tasarımı yapmaktır. Farklı zemin türlerinde ve aynı yükler altında yapılan Standart Penetrasyon (SPT) ve Presiyometre (PMT) deneylerine göre temel taşıma gücü açısından GEO5 Geoteknik Tasarım Programı Yüzeysel Temel CPT Tasarım modülü kullanılarak taşıma gücü değerleri karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foundations are structural units that transfer the loads of the carrier system to the ground. It is extremely important that the foundations are designed to carry the weight of the structure and other loads on the structure. For a safe foundation design, the bearing capacity of the soils must be known. The bearing capacity of soils is of critical importance for the safe construction of foundations. Foundation bearing capacity: It is defined as the maximum stress that the soil can transfer to the soil without shear failure, remaining within the settlement limits due to the loads acting on it. In order to determine the soil bearing capacity, soil properties must be examined in depth. These studies are carried out in two ways: field experiments and laboratory experiments. Standard Penetration (SPT) and Pressuremeter (PMT) tests are common field tests used to determine the bearing capacity of soils. Although both experiments serve similar purposes, they have some differences in the way they are implemented. The aim of this study is to design shallow foundations by comparing the effectiveness of these two test methods in determining bearing capacity. According to Standard Penetration (SPT) and Pressuremeter (PMT) tests performed on different soil types and under the same loads, bearing capacity values were compared in terms of foundation bearing capacity using the GEO5 Geotechnical Design Program Surface Foundation CPT Design module.