Değişik yaş grubunda olan Anadolu merinosu ve akkaraman ırkı koyunlarda serum leptin ve ghrelin seviyelerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of serum leptin and ghrelin levels in Anatolian merino and akkaraman sheep of different age groups
- Tez No: 921910
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMA ŞAHİNDURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada aynı ağılda, aynı yemlerle, aynı şartlarda beslenen 3 aylık, 9 aylık ve 24 aylık yaşlarda ki Merinos ve Akkaraman ırkı koyunlarda serum leptin, ghrelin ve insülin değerleri ölçüldü. Leptin, ghrelin ve insülin değerlerinin farklı ırk ve yaş gruplarında ki değerleri ve yağlı ve yağsız kuyruklu koyunlarda ki değerlerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi karşılaştırmak amaçlandı.Yağlı kuyruklu bir ırk olan Akkaraman koyun ırkı ile yağsız kuyruğa sahip olan Anadolu Merinosu ırkı karşılaştırıldı. Araştırma materyalini Çankırı ili Orta ilçesinde bulunan Akkaraman ve Merinos ırkı koyun yetiştiriciliği yapılan bir çiftlik oluşturdu. Araştırmanın çalışma grubunu için her yaş grubundan 10'ar olmak üzere toplamda 60 koyundan kan örneği alındı. Bu örnekleri 3 aylık, 9 aylık ve 24 aylık yaşlarında ki Anadolu Merinosu ve Akkaraman ırkı koyunlar oluşturdu. Alınan kan örneklerinden ELISA yöntemi ile ayrı kitler kullanılarak serum leptin, ghrelin ve insülin değerleri ölçüldü. Akkaraman ve Merinos ırkı koyunlarda vücut ağırlıkları kg cinsinden ölçüldü. 3 ay, 9 ay ve 24 aylık yaşlarda Akkaraman ırkında ortalama veriler sırasıyla 42,3 kg, 56,5 kg ve 77,68 kg ölçülürken Merinos ırkında ise 3 ay, 9 ay ve 24 aylık yaşlarda ortalama veriler sırasıyla 35,24 kg, 54,91 kg, 66,14 kg ölçülerek Akkaraman ırkı koyunlar her yaşta canlı ağırlık olarak Merinos ırkı koyunlardan daha fazla ağır gelmişlerdir. Ghrelin değerleri daha ağır ırk olan Akkaraman ırkında 3 aylık yaşta ortalama 180,99 ng/mL ölçülürken Merinos ırkında ise 3 aylık yaşta ortalama daha düşük olarak 124,30 ng/mL çıkmış ve ileri yaş ölçümlerinde her iki gruptada bu seviyelerde düşme gözlemlenmiştir. Karşımıza çıkan sonuçlarda, yağ dokudan sentezlenen Leptin değerleri yağlı kuyruklu bir ırk olan Akkaraman ırkında yağsız kuyruklu Merinos ırkına nazaran daha yüksek çıkmıştır. Akkaraman ırkında 3 aylık yaşta ortalama 122,19 ng/mL olarak ölçülen leptin değeri ise 3 aylık yaştaki Merinos ırkında ortalama 100,91 ng/mL olarak ölçülmüş ve ileri yaş ölçümlerinde Leptin değerleri her iki gruptada yükselmiştir. İnsülin değerleri 3 aylık yaştaki Akkaraman ırkı koyunlarda ortalama 13,49 mIU/L olarak, 3 aylık yaştaki Merinos ırkı koyunlarda ise ortalama 9,66 mIU/L olarak ölçülmüş ve yaş ilerledikçe yapılan ortalama ölçümlerde yükselme gözlenmiştir. Yaşın ve vücut ağırlığının ilerlemesi ile birlikte leptin ve insülinde değerlerinde artış, ghrelin değerlerinde düşüş gözlemlendi. Sonuç olarak, ghrelin, leptin ve insülin hormonlarının yaş, vücut ağırlığı ve yağ kitlesi üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmaların çoğu insanlar üzerinde olup hayvanlar üzerinde ve özellikle ruminantlar üzerinde pek fazla çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma ile birlikte ilk kez yağlı ve yağsız kuyruklu koyunlarda 3 hormonun yaş ve vücut ağırlığı ile ilişkisi incelenmiş oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, serum leptin, ghrelin, and insulin levels were measured in 3 months, 9 months and 24 month Merinos and Akkaraman sheep, which were fed in the same pen, with the same feeds and under the same conditions. The aim was to determine the values of leptin, ghrelin, and insulin in different breeds and age groups, as well as in fat-tailed and lean-tailed sheep, and to compare the relationships among them. The Akkaraman breed, which is a fat-tailed breed, was compared with the Anatolian Merinos breed, which has a lean tail. The research material was collected from a farm engaged in Akkaraman and Merinos sheep breeding located in the Orta district of Çankırı province. Blood samples were taken from a total of 60 sheep, with 10 from each age group. These samples consisted of Anatolian Merinos and Akkaraman sheep aged 3 months, 9 months, and 24 months. Serum leptin, ghrelin, and insulin levels were measured using separate kits with the ELISA method from the collected blood samples. Body weights of Akkaraman and Merinos sheep were measured in kg. At ages 3 months, 9 months, and 24 months, the average weights for Akkaraman sheep were 42.3 kg, 56.5 kg, and 77.68 kg respectively, while the average weights for Merinos sheep at the same ages were 35.24 kg, 54.91 kg, and 66.14 kg, indicating that Akkaraman sheep were heavier than Merinos sheep at every age. Ghrelin levels in the heavier Akkaraman breed were measured at an average of 180.99 ng/mL at 3 months, whereas the Merinos breed had a lower average of 124.30 ng/mL at 3 months, and declines were observed in both groups in subsequent age measurements. In the results, leptin values, synthesized from adipose tissue, were found to be higher in the Akkaraman breed compared to the Merinos breed. The average leptin value for Akkaraman sheep at 3 months was measured at 122.19 ng/mL, while the average for Merinos sheep at the same age was 100.91 ng/mL, with leptin values increasing in both groups in later age measurements. Insulin levels for 3 months Akkaraman sheep were measured at an average of 13.49 mIU/L, while for 3 months Merinos sheep it was 9.66 mIU/L, showing an increase in average measurements as age progressed. With the progression of age and body weight, increases in leptin and insulin levels were observed, alongside a decrease in ghrelin levels. As a result, most studies investigating the effects of ghrelin, leptin, and insulin hormones on age, body weight, and fat mass have been conducted on humans, with very few studies on animals, particularly ruminants. This study examined for the first time the relationship of three hormones with age and body weight in both fat-tailed and lean-tailed sheep.