Yoğun bakım hemşirelerinde alarm yorgunluğunun tıbbi hata yapma eğilimine olan etkisinde iş yükünün aracı rolü
The mediating role of workload in the effect of alarm fatigue on the tendency to make medical error in intensive care nurses
  1. Tez No: 921920
  2. Yazar: ESRA SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AMARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde kritik hasta bakımı ve izlemi nedeniyle disiplinler arası çalışmanın tıbbi hata eğilimi oluşturabilecek tüm nedenlerinin araştırılması güvenilir sağlık hizmet sunumu için önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı, yoğun bakım hemşirelerinin alarm yorgunluğu düzeylerini tespit etmek, bu yorgunluğun tıbbi hata yapma eğilimi üzerine etkisini incelemek ve iki kavram arasındaki ilişkide iş yükünün aracı rolünü belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı Ordu İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki hastanelerin 1., 2.ve 3. seviye yoğun bakımda görev yapan 250 hemşire üzerinde gerçekleştirimiştir. Araştırmada kişisel bilgi formuna ek olarak 'Hemşirelerde Alarm Yorgunluğu Ölçeği', 'Hemşirelerde Tıbbi Hata Eğilimi Ölçeği' ve 'İş Yükü Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin geçerlik ve güvenilirlikleri doğrulandıktan sonra, analizler için SPSS programı ve AMOS paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek adına ise SPSS Macro model 4 kullanılmıştır. Analizler %95 güven aralığında test edilmiştir. Bulgular: Yoğun bakım hemşirelerinde alarm yorgunluğu seviyesindeki artış iş yükünü %33 oranında, tıbbi hata eğilimini ise %9 etki ile artırmasına neden olmuştur. İş yükündeki artışın ise hemşirelerin tıbbi hata eğiliminde %9 oranında artmasına neden olmuştur. Buna ek olarak birbirlerine toplam etkisinin %11 oranında gerçekleştiği ortaya konmuştur. İş yükü, alarm yorgunluğu ve tıbbi hata eğilimi değişkenleri arasında pozitif bir korelasyon olup bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç: Bu araştırma kritik hasta bakımından sorumlu yoğun bakım hemşirelerinin tıbbi hata eğilimlerine yol açabilecek faktörleri daha iyi anlamamızı sağlayarak etkili stratejiler geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Due to critical patient care and monitoring in intensive care units, interdisciplinary Investigation of all the reasons that may cause medical error tendency of the study of reliable health is important for service delivery. The main aim of this study is to analyze intensive care nurses' alarm to determine the levels of fatigue, the effect of this fatigue on the tendency to make medical errors and to determine the mediating role of workload in the relationship between the two concepts. Material and Method: The study sample consisted of 250 nurses working in level 1, level 2, and level 3 intensive care units of hospitals affiliated with the Ordu Provincial Health Directorate under the Ministry of Health of the Republic of Turkey. In addition to the personal information form, the“Alarm Fatigue Scale in Nurses”was used in the study, the 'Medical Error Tendency Scale in Nurses' and the 'Workload Scale' were used. After the data's validity and reliability were verified, the SPSS program was used for the analyses and the AMOS package program was used. To test the hypotheses of the research SPSS Macro model 4 was used. The analyses were tested at 95% confidence interval. Results: In the intensive care unit picture, the increase in alarm endurance level caused work loss to increase by 33% and treatment error endurance to increase by 9%. The increase in workload resulted in a 9% increase in medical error reporting by officials. In addition, the additive effect occurred at a rate of 11%. A positive correlation was observed between the variables of workload, alarm fatigue, and tendency to medical errors, and this relationship was found to be statistically significant Conclusions: This research is critical intensive care nurses responsible for patient care may lead to medical error tendencies It will help us to understand the factors better and to develop effective strategies.