İstanbul ilinde yayılış gösteren verbascum L. taksonları üzerinde farmasötik botanik araştırmalar
Pharmaceutical botanical studies on verbascum L. taxa distributed in istanbul province
  1. Tez No: 921925
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ECEVİT GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da doğal olarak yetişen Verbascum L. (Scrophulariaceae) taksonlarının morfolojik, mikromorfolojik, anatomik ve palinolojik özelliklerini ortaya koyarak taksonomik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2021-2024 yılları arasında, taksonların vejetasyon dönemlerinde gerçekleştirilen çok sayıda arazi çalışması ile toplanan bitki örnekleri çalışmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Ayrıca çeşitli herbaryumlardaki örnekler ve literatür taramalarından elde edilen morfolojik veriler de kullanılarak her bir taksonun ayrıntılı betimi verilmiştir. İstanbul ilinde yayılış gösteren taksonların teşhisinde kolaylık sağlayacak yeni bir tür tayin anahtarı oluşturulmuştur. Taksonlar için genel tüy örtüsü, taban ve gövde yaprak özellikleri, çiçek sapı, kaliks ve korolla boyut ve tüy yapısı, stamen yapısı, filament tüylülüğü ve tüylerin renkleri önemli ayırt edici karakterler olarak belirlenmiştir. Taksonların gövde ve yaprak anatomileri incelenerek türler arası farklılıklar belirlenmiştir. Ayrıca bitkilerin tüy tipleri detaylıca fotoğraflanmış ve sınıflandırılmıştır. Yaprak yüzey özellikleri taramalı elektron mikroskobu kullanılarak belirlenmiştir. Palinoloji çalışmaları hem ışık mikroskobu hem de taramalı elektron mikroskobu kullanılarak gerçekleştirilmiş, elde edilen verilerin taksonomiye katkısı değerlendirilmiştir. Yunanistan'da yayılış gösteren Verbascum × edessanum taksonu Türkiye için yeni kayıt olarak kaydedilmiştir. Avrupa florasında V. graecum türünün sinonimi olarak kabul edilen V. degenii taksonu tekrar tür statüsünde değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm veriler değerlendirilerek Verbascum cinsinin taksonomisine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Türkiye Florası'ndan farklı olarak İstanbul ilindeki 15 taksonla temsil edilen Verbascum cinsinin güncel durumu 22 olarak güncellenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the taxonomic aspects of Verbascum L. (Scrophulariaceae) taxa naturally growing in Istanbul by revealing their morphological, micromorphological, anatomical and palynological features. The main material of the study was plant samples collected through numerous field studies carried out during the vegetation periods of the taxa between 2021-2024. In addition, detailed descriptions of each taxon were given using samples from various herbaria and morphological data obtained from literature reviews. A new species identification key was created to facilitate the identification of taxa distributed in Istanbul province. For taxa, general hair cover, basal and stem leaf features, pedicel, calyx and corolla size and hair structure, stamen structure, filament hairiness and hair colors were determined as important distinguishing characters. Stem and leaf anatomy of taxa were examined and differences between species were determined. In addition, hair types of plants were photographed in detail and classified. Leaf surface features were determined using scanning electron microscope. Palynological studies were carried out using both light microscope and scanning electron microscope, and the contribution of the obtained data to taxonomy was evaluated. Verbascum × edessanum taxon distributed in Greece was recorded as a new record for Turkey. V. degenii taxon, accepted as a synonym of V. graecum species in European flora, was evaluated again in species status. It was aimed to contribute to the taxonomy of Verbascum genus by evaluating all the obtained data. Unlike the Flora of Turkey, the current status of Verbascum genus, represented by 15 taxa in Istanbul province, was updated to 22.