Elektrikli araçlar için kablosuz şarj sisteminin analizi ve tasarımı
Analysis and design of wireless charging system for electric vehicles
  1. Tez No: 921926
  2. Yazar: İLYAS ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE HÜLYA OBDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Elektrikli araç ekosisteminin en temel bileşenlerinden biri olan şarj sistemleri, elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında önemli bir etkiye sahiptir. Kablosuz araç şarj sistemleri, kullanım kolaylığının yanı sıra elektrikli araçların batarya gereksinimini azaltma, yüksek güvenlik, düşük bakım maliyeti gibi avantajlar da sunar. Akademik çalışmalar ve ticari girişimler ile birlikte oldukça popüler bir konu haline gelmiştir. Kablosuz enerji transferi (KET) sistemleri üzerine yapılan çalışmalar, çeşitli kompanzasyon topolojileri ve sargı yapıları üzerine yoğunlaşmış durumdadır. KET sistemlerinin başarı parametreleri; güç transfer yeteneği, verim, kontrol kolaylığı, hizalanma toleransı, efektif şarj alanı, boyut ve maliyet olarak sıralanabilir. Bu çalışmada, elektrikli araçların şarjı gibi yüksek güçlü uygulamalarda yaygın olarak kullanılan kompanzasyon topolojileri ve sargı yapıları, başarı parametreleri açısından karşılaştırılmış, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur. Yapılan karşılaştırma neticesinde, Otomotiv Mühendisleri Birliği (SAE) tarafından elektrikli araçların kablosuz şarjı için tanımlanan parametreler göz önünde bulundurularak 1.5 kW çıkış gücüne sahip 85 kHz rezonans frekansında seri-seri kompanzasyon topolojisine sahip araç şarj sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Verici ve alıcı sargılar için dairesel sargı yapısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Charging systems are one of the fundamental components of the electric vehicle ecosystem and have a significant impact on the widespread adoption of electric vehicles. Wireless vehicle charging systems not only offer ease of use but also provide benefits such as reducing battery requirement, ensuring high safety and lowering maintenance costs. They have become a highly popular topic through academic studies and commercial ventures. Research on wireless power transfer (WPT) systems has focused on various compensation topologies and coil structures. The key success parameters for WPT systems include power transfer capability, efficiency, ease of control, misalignment tolerance, effective charging area, size, and cost. In this study, commonly used compensation topologies and coil structures in high-power applications, such as electric vehicle charging systems, are compared in terms of their success parameters, highlighting their respective advantages and disadvantages. Based on the comparison, a wireless EV charging system with a 1.5 kW output power at 85 kHz resonance frequency with a series-series compensation topology has been designed, considering the parameters defined by the Society of Automotive Engineers (SAE) for wireless charging of electric vehicles. Circular coil structures have been used for both the transmitter and receiver coils.