Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin deri kanseri ve güneş bilgi düzeyleri ile güneşten korunma davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of skin cancer and sun knowledge levels and sun protection behaviours among Karadeniz Technical University students of Medical Faculty
- Tez No: 921934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma; Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin deri kanseri ve güneş bilgi düzeyleri ile güneşten korunma davranış durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel-analitik bir çalışma olan çalışmamız Ekim 2024- Aralık 2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde yapılmıştır. Çalışmamızın evrenini tüm sınıflardan gönüllü olan toplam 826 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerle yüz yüze yapılan çalışmada veri toplamak için; araştırmacı tarafından geliştirilen ''Sosyodemografik Bilgi Formu'', ayrıca "Deri Kanseri ve Güneş Bilgi Ölçeği'' (DKGBÖ) ve ''Güneşten Korunma Davranış Ölçeği'' (GKDÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Toplam 826 öğrencinin yaş ortancası 22,00 (IQR 25-75:19,00-23,00) yıldı. Öğrencilerin %62 (n=513)'sini kızlar oluşturmaktaydı. Öğrencilerin DKGBÖ toplam puan ortancası 17,00 (IQR 25-75:15,00-19,00), GKDÖ toplam puan ortancası 25,00 (IQR 25-75:21,00-19,00) bulunmuştu. Öğrencilerin güneşten korunma davranışları arasında en sık tercih ettiği davranış güneşten kaçınma ve güneş koruyucu krem kullanmak idi. En az uyguladıkları güneşten korunma davranışı ise şapka kullanımı idi. Öğrencilerin %79,8(n=659)'i güneş kremi kullanmakta ve kız öğrencilerin güneş kremi kullanımı erkek öğrencilere göre daha fazla idi. Ancak güneş kremi kullananların yarısından fazlası sadece yüz bölgesine uygulamaktaydı. Çalışmamızda kız öğrenciler erkek öğrencilere göre, açık ten rengine sahip öğrenciler koyu rengine sahip olanlara göre, dermatoloji stajını tamamlamış olanlar henüz staj görmemiş olanlara göre, nevüsü olan öğrenciler olmayanlara göre ölçeklerden daha yüksek puan almış olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştu (p0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the knowledge levels about skin cancer and sun exposure, as well as the sun protection behavior of students at the Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University. Method: Our study, which is cross-sectional-analytic, was conducted between October 2024 and December 2024 among students of the Faculty of Medicine at Karadeniz Technical University. The population of our study consisted of a total of 826 voluntary students from all classes. In the face-to-face study, data were collected using the“Sociodemographic Information Form”developed by the researcher, as well as the“Skin Cancer and Sun Knowledge Scale”(SCSKS) and the“Sun Protection Behavior Scale”(SPBS). Results: The median age of the 826 students was 22,00(IQR 25-75: 19,00-23,00) years. 62% (n=513) of the students were female. The median total score of the students on the SCSKS was 17,00 (IQR 25-75: 15,00-19,00), and the median total score on the SPBS was 25,00 (IQR 25-75: 21,00-19,00). Among the sun protection behaviors of the students, the most frequently preferred behaviors were avoiding the sun and using sunscreen. The least practiced sun protection behavior was wearing a hat. 79.8% (n=659) of the students used sunscreen, and the use of sunscreen was higher among female students compared to male students. However, more than half of those who used sunscreen only applied it to their face. In our study, female students scored higher than male students, students with lighter skin color scored higher than those with darker skin, students who had completed dermatology internships scored higher than those who had not, and students with moles scored higher than those without moles on the scales, and these differences were statistically significant (p0.005).