Non-spesifik bel ağrılı hastalarda tüm vücut vibrasyonunun ağrı, fonksiyon ve viskoelastisite üzerine etkisi
Effect of whole body vibration on pain, function and visceoelasticity in patients with non-specific low back pain
  1. Tez No: 921945
  2. Yazar: BEYZA TANRIÖĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızın amacı kronik non-spesifik bel ağrılı hastalarda tüm vücut vibrasyonu ile yapılan egzersizin ağrı, fonksiyon ve viskoelastisite üzerindeki etkisini araştırmaktır. En az 3 ay süreyle non-spesifik bel ağrısı şikâyeti olan, 18 yaş ve üzeri, kardiyak ve nöromusküler hastalığı bulunmayan, ağrı seviyesi Vizüel Analog Skala'ya göre 3 ile 8 arasında olan ve son 3 ayda fizyoterapi veya rehabilitasyon almamış 34 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar 2 gruba randomize edildi. Grup 1'e tüm vücut vibrasyonu eşliğinde egzersiz yaptırılırken Grup 2'ye aynı egzersizler vibrasyon olmaksızın 6 hafta boyunca haftada 2 gün (toplam 12 seans) uygulandı. Seanslar 45 dakika uzunluğundaydı. Katılımcılar tedavi öncesi ve tedavi sonrası (6 hafta) olmak üzere iki kez değerlendirildi. Lomber bölgenin viskoelastik özellikleri“MyotonPRO Dijital Palpasyon Cihazı”, ağrı“Numerik Ağrı Skalası”, fonksiyon“Oswestry Disabilite İndeksi”, yaşam kalitesi“SF-12 Kısa Form”, kas kuvveti“Lafayette Manuel Kas Testi Dinamometresi”, endurans“McGill Gövde Kas Endurans Testleri”, statik denge“Tek Ayak Üzerinde Durma Testi”, dinamik denge“Y Denge Testi”ve propriosepsiyon 60° lomber fleksiyonda“Pasif Kinestetik Duyu Testi”ile değerlendirildi. Gruplar arasında tedavi öncesi sosyodemografik ve klinik özellik bakımından istatistiksel fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of whole-body vibration exercise on pain, function, and viscoelasticity in patients with chronic non-specific low back pain. 34 volunteers aged 18 and above, who had non-specific low back pain for at least three months, pain levels between 3 and 8 on the Visual Analog Scale, and no cardiac or neuromuscular disorders, and who had not received physical therapy or rehabilitation in the past three months, were included in the study. The participants were randomized into two groups. Group 1 performed exercises with whole-body vibration, while Group 2 performed the same exercises without vibration for six weeks, twice a week (12 sessions in total). Each session lasted 45 minutes. The participants were evaluated both before treatment and at the end of six weeks. Viscoelastic properties of the lumbar region were assessed using the MyotonPRO Digital Palpation Device, pain was measured with the Numerical Pain Scale, function with the Oswestry Disability Index, quality of life with the SF-12 Short Form, muscle strength with the Lafayette Manual Muscle Test Dynamometer, endurance with the McGill Core Muscle Endurance Tests, static balance with the Single Leg Standing Test, dynamic balance with the Y Balance Test, and proprioception at 60° lumbar flexion with the Passive Kinesthetic Sensory Test. No statistical difference was found between the groups in terms of sociodemographic and clinical characteristics before treatment (p>0.05).