COVİD-19 öyküsü olan ve olmayan pulmoner embolizm hastalarında nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, beyaz kan hücresi/ ortalama trombosit hacmi oranlarının farklılıkları
Differences in neutrophil-to-lymphocyte, platelet-to-lymphocyte, and white blood cell-to-mean platelet volume ratios in pulmonary embolism patients with and without COVID-19
  1. Tez No: 921953
  2. Yazar: BEHİYE GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERÇELİK KONCAK, PROF. DR. MÜNİRE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
COVID-19 ve pulmoner embolizm mortal seyredebilen hastalıklardır. COVID-19 sonrasında tromboembolik komplikasyonlar sık görülmektedir. Çalışmamıza Süleyman Demirel Üniversitesi hastanesinde yatarak tedavi gören pulmoner embolizm hastaları alınmıştır. Hastalar, hastanemiz veri sistemi üzerinden retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamızda benzer yaş aralığında ve cinsiyette COVID-19 pozitif 61 hasta ve COVID-19 negatif 63 hasta yer aldı. Hastane verilerinden yaş, cinsiyet, embolizm geçirdiği tarih, takip edildiği yer (servis, yoğun bakım, yoğun bakım-servis), ek hastalıkları, risk faktörleri (cerrahi öyküsü, malignite, fraktür öyküsü, immobilizasyon öyküsü, oral kontraseptif kullanımı, uzun süreli seyahat vb.) kaydedildi Hastaların COVID-19 enfeksiyonu öyküsü ve PCR pozitiflik tarihi, pulmoner BT anjiografi, ventilasyon perfüzyon sintigrafileri, hemogram, CRP, d-Dimer, troponin değerleriyle hastalık şiddeti (masif, submasif, nonmasif), yatış süresi, uygulanan tedavi, embolizm yaygınlığı, varsa ekokardiyografi bulguları, alt ekstremite renkli Doppler USG sonuçları, sağkalım durumlarına bakıldı. Çalışmada hastaların yaş ortalaması 67,81±15,61 (min:21-max:95) yıl bulundu. Olguların %53,2'si (n=66) kadın, %46,8'i (n=58) erkekti. Olguların %50,8'inin (n=63) PCR'ı negatif, %49,2'sinin (n=61) PCR'ı pozitifti. Hastalar tedavi gördükleri yerlere göre incelendiğinde, COVID geçiren olguların yoğun bakımda tedavi edilme oranı anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,030). Çalışmamızda ek hastalıklar ayrı ayrı sorgulandığında her iki grupta da KVH diğer ek hastalıklara göre anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,017). COVID geçiren hastaların d-Dimer düzeyi 5167 ± 699 ng/mL, COVID geçirmeyen hastaların d-Dimer düzeyi 3026 ± 274 ng/mL olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
COVID-19 and pulmonary embolism are diseases that can have a fatal course. Thromboembolic complications are frequently observed after COVID-19. Pulmonary embolism patients treated as inpatients at Süleyman Demirel University Hospital were included, in our study. The patients were retrospectively reviewed through our hospital's data system. Our study included 61 COVID-19-positive and 63 COVID-19-negative patients of similar age range and gender. Data on age, gender, the date of embolism occurrence, treatment location (ward, intensive care unit [ICU], or ward-to-ICU transfer), comorbidities, risk factors (history of surgery, malignancy, history of fracture, history of immobilization, use of oral contraceptives, long-term travel etc.) were recorded. Additionally, information on the patients' history of COVID-19 infection, date of PCR positivity, pulmonary CT angiography, ventilation-perfusion scintigraphy, hemogram, CRP, d-Dimer, troponin levels, disease severity (massive, submassive, or non-massive), length of hospital stay, treatment applied, embolism extent, echocardiography findings (if available), lower extremity color Doppler ultrasound results, and survival status were analyzed. The average age of the patients was found to be 67.81±15.61 years (min: 21, max: 95). Of the cases, 53.2% (n=66) were female, and 46.8% (n=58) were male 50.8% (n=63) of the cases were PCR-negative, while 49.2% (n=61) were PCR-positive. When patients were examined according to their treatment locations, the rate of ICU treatment was significantly higher in patients who had COVID-19 (p=0.030). When comorbidities were analyzed separately in our study, cardiovascular diseases (CVD) were found to be significantly higher in both groups (p=0.017). The d-Dimer level was found to be 5167 ± 699 ng/mL in patients with a history of COVID-19 and 3026 ± 274 ng/mL in those without a history of COVID-19.