Generative pre-transformer 4 (GPT-4) yayınlarının bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of generative pre-transformer 4 (GPT-4) publications
- Tez No: 921952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY UÇAR YÜZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bibliography, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapay zeka (YZ), son yıllarda bilim, teknoloji ve endüstri başta olmak üzere birçok disiplinler arası alanda dönüştürücü bir güç haline gelmiştir. Özellikle OpenAI'ın Generative Pre-trained Transformer 4 (GPT-4) gibi ileri seviye dil modelleri, YZ alanındaki gelişmelerin en dikkat çekici örneklerinden biri olmuştur. GPT-4, derin öğrenme algoritmaları ve geniş veri setlerinden yararlanarak insan benzeri metin üretme kapasitesi ile dikkat çekmekte, doğal dil işleme, otomatik çeviri, metin özetleme, içerik üretimi ve çeşitli yaratıcı yazım süreçlerinde geniş bir uygulama yelpazesine sahip olmaktadır. Bu çalışmada, GPT-4'ün bilimsel etkisi bibliyometrik ve bilimmetrik yöntemlerle kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışma, GPT-4'ün akademik dünyada benimsenme eğilimlerini, disiplinler arası kullanım alanlarını ve bilimsel araştırmalara katkılarını inceleyerek, bu teknolojinin akademik ekosistem içerisindeki yerini ve önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bibliyometrik analiz, GPT-4 ile ilgili yayınların sayısını, yıllara göre dağılımını, en çok atıf alan çalışmaları, önde gelen yazarları ve kurumları inceleyerek, bu alandaki araştırma eğilimlerini ve akademik işbirliklerini detaylı bir şekilde gözler önüne sermektedir. Bilimmetrik analiz ise, GPT-4 ile yapılan çalışmaların tematik odak noktalarını, kullanılan metodolojileri ve teorik çerçeveleri inceleyerek, bu teknolojinin bilimsel bilgi üretim süreçlerindeki rolünü ve etkisini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) has become a transformative force in recent years across various interdisciplinary fields, including science, technology, and industry. In particular, advanced language models like OpenAI's Generative Pre-trained Transformer 4 (GPT-4) have emerged as notable examples of progress in the AI domain. GPT-4 leverages deep learning algorithms and extensive datasets to produce human-like text, demonstrating remarkable capabilities in natural language processing, machine translation, text summarization, content creation, and various creative writing processes. This study provides a comprehensive analysis of the scientific impact of GPT-4 through bibliometric and scientometric methods. It aims to explore the adoption trends of GPT-4 in the academic world, its interdisciplinary applications, and its contributions to scientific research, thereby highlighting its significance within the academic ecosystem. The bibliometric analysis examines the number of publications related to GPT-4, their distribution over the years, the most cited works, prominent authors, and leading institutions, offering detailed insights into research trends and academic collaborations in this field. The scientometric analysis, on the other hand, investigates the thematic focus areas, methodologies, and theoretical frameworks employed in studies involving GPT-4, assessing the model's role and influence in scientific knowledge production processes.