Vergi hukukuna ilişkin davaların tam yargı davası bağlamında incelenmesi
Examination of cases regarding tax law in the context of full remedy action
  1. Tez No: 922042
  2. Yazar: YUDUM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN CANYAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 514
Özet
Vergi hukukuna ilişkin idari işlemler ve vergi hukukuna ilişkin idari eylemler nedeniyle zarar meydana gelebilir. Vergi hukukuna ilişkin idari işlemler ve vergi hukukuna ilişkin idari eylemler nedeniyle ortaya çıkan zararlar açısından oluşan uyuşmazlıkların yargı yoluyla çözümlenmesi bakımından, idari dava türlerinden biri olan tam yargı davası önem taşımaktadır. Bu çalışma vergi hukukuna ilişkin davaların tam yargı davası bağlamında incelenmesi amacına yöneliktir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İdarenin yargısal denetiminde idari dava türleri başlığını taşıyan birinci bölümde idari dava türleri seçilmiş ülke örnekleri çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, birinci bölümde saptanan idari dava türleri kapsamında dava türlerinden biri olan tam yargı davasının Türk Hukukunda teorik çerçevesi ele alınmıştır. Üçüncü bölüme vergi hukukuna ilişkin idari işlemler veya vergi hukukuna ilişkin idari eylemlerden kaynaklanan davaların türü ve davaların niteliğinin değerlendirilmesi ile başlanılmıştır. Bunun ardından, vergi yargısına ilişkin özellik arz eden durumlar çerçevesinde vergi hukukuna ilişkin idari işlemler veya vergi hukukuna ilişkin idari eylemlerden kaynaklanan tam yargı davasının yargılama süreci irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise vergi yargısının görev alanına giren tam yargı davası vergi hukuku örnekleri üzerinden sınıflandırılarak örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrative acts and administrative actions related to tax law may result in damages. The full remedy action is important from the point of the settlement by way of judicial remedy. The purpose of this study is examining cases regarding tax law in the context of full remedy action. This study consist of four parts. In the first division named as the types of cases in administrative judiciary, the types of cases are studied through examples of selected countries. In the second part, full remedy action which is one of cases detected in the first part is analysed from the point of theoretical framework in Turkish law. The third part began with the ascertaining of the types of cases arising from administrative acts and administrative actions in tax law and the quality of cases. Subsequently, within the context of tax litigation, the judgement process of cases arising from administrative acts and administrative actions in tax law is examined in depth. In fourth division, it has mainly been aimed to classify and typify full remedy action in tax litigation through examples of tax law.