Sıçanlarda alfa-naftiltioüre ile oluşturulan akut akciğer hasarı modeli üzerine hesperidin'in etkisi
The effect of hesperidin on an acute lung injury model induced by alpha-naphthylthiourea in rats
- Tez No: 922043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE KEÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, alfa-naftiltioüre (ANTU) ile indüklenen akut akciğer hasarının önlenmesinde, hesperidinin anti-oksidan ve anti-inflamatuar etkinliğinin histopatolojik, immunohistokimyasal ve biyokimyasal analizler ile belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmamızda 16 haftalık 200-250 gram ağırlığında 32 adet Wistar albino dişi sıçan kullanılmıştır. 7 gün boyunca her gün gavaj yoluyla Kontrol (KON) ve ANTU grubuna 1 ml fosfat tamponlu salin (PBS), Hesperidin (HES) ve Alfa-naftiltioüre+Hesperidin (ANTU+HES) grubuna ise PBS'de çözünmüş 100 mg/kg hesperidin verilmiştir. Ayrıca ANTU gruplarına 7. gün 4 mg/ml olacak şekilde zeytinyağında süspansiyon haline getirilen ANTU intraperitoneal (ip.) olarak uygulanmış ve 4 saat sonunda denekler sakrifiye edilmiştir. Tüm gruplarda göğüs kafesi dikkatlice açılmış akciğer çıkarılarak tartılmıştır. ANTU gruplarında plevral aralıkta birikmiş olan efüzyon sıvısı (PE) miktarı ölçülmüştür. ANTU ve ANTU+HES gruplarında akciğer ağırlık ve PE artışı gözlenmiştir. Hematoksilen-Eozin (H&E) ile boyanmış akciğer dokusunun histopatolojik incelemesinde, ANTU grubunda, alveoler boşlukta belirgin ödem, perivasküler genişleme, interstisyumda inflamatuar hücre infiltrasyonu ve alveolar septum kalınlaşması izlenmiştir. ANTU+HES grubunda, deneklerin akciğer dokularında, sınırlı alanlarda hasar gözlense de hesperidin bu hasarı anlamlı düzeyde azaltmıştır. Oksidatif stres göstergesi olarak çalışılan malondialdehit (MDA) düzeyi KON ve HES grubuna göre ANTU grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme göstermiştir (p˂0.01). Superoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) düzeyi ANTU+HES grubunda en yüksek seviyede bulunmuştur. Antioksidan savunma sisteminin göstergesi olan SOD ANTU+HES grubunda istatistiksel olarak anlamlı artış göstermiştir (p˂0.01). Hesperidinin inflamatuar yanıta etkisini değerlendirmek için tümör nekröz faktörü-α (TNF-α), interlökin 1 beta (IL-1ß), indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS), nükleer faktör-kappa B (NF-κB) ve okludin ekspresyon düzeyleri immünohistokimyasal yöntemle çalışılmıştır. TNF-α, IL-1ß, iNOS ve NF-κB ifadeleri ANTU gruplarında daha yüksek seviyede saptanmıştır. Tedavi grubu olan ANTU+HES grubunda tüm protein ifadelerinde azalma gözlemlenirken sadece IL-1ß ifadesi istatistiksel olarak anlamlı azalma göstermiştir (p˂0.01).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the antioxidant and anti-inflammatory activities of hesperidin in the prevention of alpha-naphthylthiourea (ANTU)-induced acute lung injury by histopathological, immunohistochemical and biochemical analyses. In our study, 32 Wistar albino female rats, 16 weeks old, weighing 200-250 grams were used. For 7 days, 1 ml of phosphate buffered saline (PBS) was administered to the Control (CON) and ANTU groups, Hesperidin (HES) was administered, and 100 mg/kg hesperidin dissolved in PBS was administered to the Alpha-naphthylthiourea+Hesperidin (ANTU+HES) groups via gavage every day. In addition, 4 mg/ml ANTU suspended in olive oil was administered intraperitoneally (ip.) to the ANTU groups on the 7th day and the rats were sacrificed after 4 hours. The rib cages were carefully opened in all groups, the lungs were removed and weighed. The amount of effusion fluid (PE) accumulated in the pleural space in the ANTU groups was measured. An increase in lung weight and PE was observed in the ANTU and ANTU+HES groups. In the histopathological examination of the lung tissue stained with Hematoxylin-Eosin (H&E), significant edema in the alveolar space, perivascular expansion, inflammatory cell infiltration in the interstitium and alveolar septum thickening were observed in the ANTU group. Although limited areas of damage were observed in the lung tissues of the subjects in the ANTU+HES group, hesperidin significantly reduced this damage. The level of malondialdehyde (MDA), which was studied as an indicator of oxidative stress, showed a statistically significant increase in the ANTU group compared to the CON and HES groups (p˂0.01). The levels of superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPx) were found to be at the highest levels in the ANTU+HES group. SOD, an indicator of the antioxidant defense system, showed a statistically significant increase in the ANTU+HES group (p˂0.01). To evaluate the effect of hesperidin on the inflammatory response, tumor necrosis factor-α (TNF-α), interleukin 1 beta (IL-1ß), inducible nitric oxide synthase (iNOS), nuclear factor-kappa B (NF-κB) and occludin expression levels were studied by immunohistochemical method. TNF-α, IL-1ß, iNOS and NF-κB expressions were detected at higher levels in the ANTU groups. While all protein expressions decreased in the ANTU+HES group, which is the treatment group, only IL-1ß expression showed a statistically significant decrease (p˂0.01).