Elektrikli araç şarj istasyonlarının ürettiği harmoniklerin aktif güç filtreleri ile azaltılması: Bir analiz ve simülasyon çalışması
Reduction of harmonics produced by electric vehicle charging stations with active power filters: An analysis and simulation study
- Tez No: 922041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ALİ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Artan enerji talebi nedeniyle karbon temelli yakıt rezervleri hızla tükenmekte, bu durum enerji tedarik zincirinde zorluklara yol açmaktadır. Bu nedenle, gelişmiş devletler elektrikli araç(EA) üretimini teşvik etmektedir. EA'larda kullanılan güç elektroniği devreleri doğrusal olmayan elemanlar içermekte ve bu elemanlar harmonik üretimine neden olmaktadır. Harmonikler, güç sistemi süreçlerinde bozulmaya yol açmaktadır. Harmoniklerin azaltılmasında filtreler önemli bir rol oynamaktadır. Bu hususta pasif filtrelerin çeşitli dezavantajlarından dolayı aktif filtreler ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında elektrikli araç batarya şarj sistemlerinin neden olduğu harmoniklerin azaltılması için iki farklı paralel aktif filtre modellemesi yapılmıştır. Sabit akım şarj profiline sahip bir elektrikli araç batarya şarj modeli geliştirilmiştir. Bu modelde yapılan benzetim çalışmasında toplam harmonik bozunum (THB) değeri yüzde 19 seviyelerinde çıkmıştır. Önerilen yapay sinir ağları (YSA) kontrollü paralel aktif filtresi ile bu THB değeri yüzde 4.66 seviyelerine düşürülmüştür. Ayrıca yapılan ikinci paralel aktif filtre modelinde YSA yerine senkron referans çatı yöntemi kullanılarak THB değeri yüzde 1 seviyelerine kadar indirilmiştir. Sonuç olarak her iki paralel aktif filtre modeli ile benzetim sistemindeki THB değeri uluslararası kuruluşların belirlemiş olduğu sınır değeri olan yüzde 5'in altına düşürülerek başarılı bir sonuç ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing energy demand, carbon-based fuel reserves are rapidly depleting, which leads to difficulties in the energy supply chain. For this reason, developed countries encourage the production of electric vehicles (EVs). Power electronic circuits used in EVs contain nonlinear elements and these elements cause harmonic production. Harmonics cause distortion in power system processes. Filters play an important role in reducing harmonics. In this regard, active filters come to the fore due to various disadvantages of passive filters. In this thesis study, two different parallel active filter models were made to reduce harmonics caused by electric vehicle battery charging systems. An electric vehicle battery charging model with a constant current charging profile was developed. In the simulation study conducted in this model, the total harmonic distortion (THB) value was found to be at the level of 19 percent. With the proposed artificial neural network (ANN) controlled parallel active filter, this THB value was reduced to the level of 4.66 percent. In addition, in the second parallel active filter model, the synchronous reference frame method was used instead of the ANN, and the THB value was reduced to the level of 1 percent. As a result, a successful result was achieved by reducing the THB value in the simulation system with both parallel active filter models below the limit value of 5 percent determined by international organizations.