Lise mezunu öğrencilerin sayısal ve sözel yetenek alanları bakımından kendini değerlendirme düzeylerinin belirlenmesi ve kendini değerlendirme düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenme
  1. Tez No: 92205
  2. Yazar: GÜLNAZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
02. Özet Bu araştırmanın amacı, Trabzon'un çeşitli liselerinden mezun olmuş, yüksek öğrenim için özel bir dershaneye devam eden 17-21 yaşlan arasındaki öğrencilerin sayısal ve sözel yetenek alam bakımından kendilerini değerlendirme düzeyleri ile akademik basan düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma Trabzon'da Özel Büyük Maraton Dershanesi'ne devam edep toplam 140 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubu; çeşitli liselerin fen kolundan mezun olmuş 34'ü kız 47'si erkek olmak üzere toplam 81 sayısal bölüm öğrencisinden; ve çeşitli liselerin edebiyat kolundan mezun olmuş 29'u kız, % 30'u erkek olmak üzere toplam 59 sözel bölüm öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada, Yıldız Kuzgun tarafından hazırlanmış olan Kendini Değerlendirme Envanteri kullanılmıştır. Araştırma yöntemi tarama modellerinden“İlişki Tarama Modeli”dir. Sayısal bölümdeki öğrencilerin sayısal yetenek bakımından kendini değerlendirme düzeyleri ile akademik basan düzeyleri; sözel bölümdeki öğrencilerin sözel yetenek bakımından kendini değerlendirme düzeyleri ile akademik basan düzeyleri arasındaki ilişki korelasyon tekniği ile hesaplanmıştır. Öğrencilerin, envanterin standart puanlanna göre belirlenen kendini değerlendirme düzeyini gösteren puanları ile 10'luk not sistemine göre verilen lise diploma notlan kullanılmıştır. Öğrencilerin kendini değerlendirme düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişki sayısal ve sözel bölüm ve cinsiyet değişkenleri ele alınarak incelenmiştir. Ek olarak öğrencilerin okuduktan bölüm ve cinsiyet değişkenlerine göre hem kendini değerlendirme düzeyleri arasındaki farkın hem de akademik basan düzeyleri arasındaki farkın, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t-testi) kullanılarak önemlilik dereceleri kontrol edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, öğrencilerin % 72.7'sinin kendini değerlendirme düzeyi yüksek % 5.7'sinin kendini değerlendirme düzeyi düşük bulunmuştur. Kendini değerlendirme düzeyi belirsiz (özelliklerini tam olarak aynştıramamış) olanlar ise % VI2 1.6' sim oluşturmaktadır. Sayısal bölüm öğrencilerinin kendini değerlendirme düzeyleri ile sözel bölüm öğrencilerinin kendini değerlendirme düzeyleri arasında fark bulunmamıştır. Okudukları bölüm kapsamında kız ve erkek öğrencilerin kendini değerlendirme düzeyleri arasında; sayısal bölümdeki kız ve erkek öğrencilerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmayıp; sözel bölümdeki kız ve erkek öğrenciler arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Sözel bölümdeki kız öğrencilerinin kendilerini değerlendirme düzeyleri erkek öğrencilere nazaran daha yüksektir. Öğrencilerin akademik basan düzeylerine göre dağılımları belirlenmiş; % 2.8'inin pekiyi; %49.8'inin iyi; % 47.4 ünün orta derecede başarılı oldukları belirlenmiştir. Sayısal ve sözel bölüm öğrencileri akademik basan düzeyleri bakımından karşılaştınlmıştır; sayısal bölümdeki öğrencilerin sözel bölümdeki öğrencilere göre daha başanlı olduklan belirlenmiştir. Okuduklan bölüm bünyesinde kız ve erkek öğrenciler başanlan bakımından karşılaştınlmış; gerek sayısal ve gerekse sözel bölümde kız öğrencilerin basan düzeyleri erkek öğrencilerinkinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kendini Değerlendirme Düzeyi ile Akademik Basan arasındaki ilişki sayısal bölümde r= 23, sözel bölümde r= 27 bulunmuştur. Bu ikisi.05 düzeyinde anlamlı olup; lineer pozitif bir ilişkidir. Her iki bölümde de öğrencilerin akademik başanlan yükseldikçe kendilerini değerlendirme düzeyleri de yükselmektedir. Araştırma bulgulan öğrencilerin kendi kapasitelerini; yapabildiklerini veya yapamadıklanm gerçekçi olarak algılayabildiklerini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin kendilerini gerçekçi olarak algılamalan, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmalan, geleceklerini yönlendirme ve meslek seçimi ile ilgili gerçekçi kararlar almalarını olumlu yönde etkileyecektir. Öğrencileri yükseköğrenime hazırlayan tüm okul ve özel dershanelerde; öğrencilerin kendilerini değerlendirme düzeylerini belirleme konusunda çalışmaların yapılması gereklidir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study is to investigate the relationship between the self-evaluation and the academic success among the different high school graduates who are at the age of 17-21 in Trabzon and their own individual abilities the branches of numeric and verbal. The research is materialised on 140 students who attend“Özel Büyük Dersanesi”. This research group takes two branches; the first one is 81 numerical students“34 girls and 47 boys”who graduates different high school and the second one.“29 girls and 30 boys”totally 59 verbal branch students. In this research the self evaluation norm which prepared by Yıldız KUZGUN ise used. The method which used in this research is“correlational model”. The relationship between the self-evaluation and the academic success of numerical and the verbal branch students is determined by using the correlation technique, in the calculation percentage, the self-evaluation grades and the percentage of high school diploma grades which calcuted over ten of the students are used. The relationship between self-evaluation and the academic success is instigated in terms of numerical and verbal branches and sexes. In the addition using the“t-test”the different academic branches are also checked. According to results of the research, the self-evaluation of 72.7 percent of the students is high and 5.7 percent is low and the rest of the students“21.6”is undetermined. The results also indicate that, there is no significant self-evaluation rate differences between girls and boys in numerical branch, in the verbal branch it is understood that there is a logical difference between the girls and boys, and also on important paints is, the self- evaluation of the girls is higher the boys in the verbal branch. VIIIThis distribution of academic success rate of the students are given as; % 2.8“very good”, % 49.8 good“ and % 47,4 ”average". Both branches are compared against their own academic success as it is observed that in both branch, the girls are better than the boys. The relationship between the self-evaluation and academic success are found as; r= 23 in numerical and r= 27 in verbal. It is observed that while the academic success is getting higher then higher the self-evaluation is getting higher. As a result, it is observed that neither strong or weak relationship is found between self-evaluation and academic success rate. The realistic reception is very important for the student and also effects the positive thinking of student. This study suggest that away school and the private school which prepare the student to higher education have to developed a program to promote self-evaluation process for the students. IX tC YÜKSEKÖ?RETİM KUROU