Türkiye'de müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda bağlama eğitimi ve sorunları
Bağlama education and problems are in goverment offices of bringing up music teacher in Turkey
  1. Tez No: 92206
  2. Yazar: KÖKSAL AYŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SABRİ YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye'deki Üniversitelere bağlı Eğitim Fakülteleri bünyesindeki, Müzik Eğitimi Bölümleri'nde bağlama dersi veren öğretim elemanlannm karşılaştığı sorunların belirlenmesidir. Bu temel amacın yanında, bağlama eğitiminin önemliliği ve Müzik Eğitimi Bölümleri'nde, diğer dersler gibi programlara yeterli seviyede alınıp alınmadığının belirlenmesine yöneliktir. Hazırladığımız ankette bu amaçların analizini ortaya koymaya çalıştık. Araştırmamızın grubunu, Türkiye'deki Üniversitelere bağlı Eğitim Fakülteleri bünyesindeki Müzik Eğitimi Bölümleri'nde bağlama eğitimini sürdüren öğretim elemanları oluşturmuştur. Bu öğretim elemanları, yaklaşık olarak 40 kişiden oluşmaktaydı. Ancak anketimize cevap verip dikkate alan öğretim elemanı sayısı 30 kişi olmuştur. Araştırmamız, tarama modelinde yapılan bir çalışmadır. Bu çalışma, öğretim elemanlarının karşılaştıkları sorunları ve konuyla ilgili görüşlerini ortaya çıkarmıştır. Yaptığımız çalışmanın başka bir çalışmayla denkliği olmadığından, farklı karşılaştırmalar yapılamamıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; Müzik Eğitimi Bölümleri'nde programlanan bağlama eğitimi yeterli düzeyde ve hassasiyette (haftalık ders saati, verilen yarıyıl ve öğrenci sayılan bakımından) uygulanamadığı görüşü ortaya çıkmıştır. Bağlama eğitiminin, gerekliliğinin önem kazandığı tespit edilmiştir. Bağlamaya ulusallıktan, evrenselliğe doğru bir boyut kazandırılması için otantik çalışmalar yanında yeni eserlerin oluşturulması ve çok sesli çalışmalara da yer verilmesi düşüncesi ağırlık kazanmıştır. Lisans düzeyindeki bağlama eğitiminin, orta dereceli okullarda, geleneksel Türk halk müziğimizin yaygınlaştırılması bakımından dikkat çekilmesi gereken özellik olduğu ortaya çıkmıştır. VI
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis; to be determined of matters, all of which educators of bağlama who work at music education departments of education faculties of universities in Turkey, has to face up to. Besides that we tried showing the importance of bağlama education and also wanted to determine if bağlama lessons are being taken up sufficiently- like other lessons-. We tried submitting the analysis of these aims by that survey. These educators, we mentioned before, have formed the basis of our research group. There were forty educators at first but thirty of them have taken care of this survey and given answers to our questions. This research which were done by observing the teachers has showed us the problems which educators has to face up to and their thoughts about these difficulties. Unfortunately we couldn't compare the results of that survey with others. Because this was first. As a result it has been found that bağlama education is important but it hasn't been considered important enough. These lessons aren't being given to the students sufficiently because according to the terms and the number of students bağlama lessons has less time than others. In order to give a direction to bağlama education-from nationalism to universality-musicians (educators) must be in charge of composing and studying on authantic one's. They also has to develop their researches about polyphonic music. In order to make Turkish Folk Music become widespread at secondary school we understood and accepted that bağlama education at the level of bachelor's degree is very important and necessary. vn