Konservatuvar öğrencilerinin şan eğitimi alanındaki başarı, motivasyon, özyeterlilik algılarının psikososyal gelişim düzeyleri açısından incelenmesi
Investigation of conservatory students' perceptions of success, motivation and self-efficiency in the field of voice training in terms of psychosocial development
- Tez No: 922098
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEVİNÇ ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada Konservatuvar eğitiminde şan eğitimi alan öğrencilerin bu alanı seçmelerindeki başarı, öz yeterlilik algıları ve motivasyonlarının karşılaştırmalı olarak incelemesi yapılarak psikososyal gelişimlerinde meydana gelen değişimlere ilişkin bulguların saptanması amaçlanmıştır. Konservatuvar şan eğitimi alanını seçen öğrencilerin başarı yönelim seviyeleri ile ilgili olarak bireysel motivasyon seviyeleri ve bireysel çalışmalarına ilişkin alışkanlıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Müzik işlevi toplumsal, bireysel, kültürel ve kültürlerarası olarak farklı yönlerden ele alınmıştır. Müzik eğitiminde şan eğitimi alanının önemine yer verilerek, Türkiye'de müzik eğitiminin tarihçesine ilişkin araştırma yapılmıştır. Ayrıca bu eğitimi sunan kuruluşlar ile ilgili açıklamalarda bulunulmuştur. Öğrencilerin şan eğitimi almasının önemi, amacı ve sergilediği performansa ilişkin incelemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre Konservatuvar eğitimi alan öğrencilerin duyuşsal, bilişsel ve psikomotor davranışlar konusunda kazanım elde ettiği, müzikal algısında gelişimin mümkün olduğu ve müzik eğitimine ilişkin tüm alanları bir bütün olarak görmesini sağladığı görülmüştür. Konservatuvar eğitimi alan öğrencilerin bireysel şan dersi motivasyon düzeyleri ile bireysel şan çalışma alışkanlıklarının şan eğitimi başarısı üzerinde sağladığı etki tespit edilmiştir. Şan eğitimi alan öğrencilerin elde edilen başarının yanında çalışma disiplini, alışkanlıkları, yöntemi ve motivasyonu bakımından çok sayıda unsurdan etkilendiği anlaşılmıştır. Bu kazanımların sağlanması ile birlikte öz yeterlik algıları ve motivasyon düzeylerinin eğitim sırasında anlamlı bir fark oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the findings related to the changes in their psychosocial development by comparatively examining the success, self-efficacy perceptions and motivations of the students who receive singing education in conservatory education in choosing this field. The relationship between the success orientation levels of the students who chose the field of vocal education in conservatory education, their individual motivation levels and their habits regarding their individual studies was examined. The music function has been discussed from different aspects as social, individual, cultural and intercultural. By giving place to the importance of vocal education in music education, research on the history of music education in Turkey has been made. In addition, explanations were made about the organizations that offer this training. Investigations were carried out on the importance, purpose and performance of the students' singing education. According to the results of the study, it was seen that the students who received conservatory education gained gains in affective, cognitive and psychomotor behaviors, it was possible to improve their musical perception and it enabled them to see all areas related to music education as a whole. It has been determined that the individual singing lesson motivation levels of the students who receive music education and the effect of individual singing study habits on the success of singing education. It has been understood that the students who receive music education are affected by many factors in terms of study discipline, habits, method and motivation as well as the success achieved. It was concluded that with the achievement of these gains, self-efficacy perceptions and motivation levels made a significant difference during the education.