Mavi ekonomi ve ekonomik büyümenin iklim değişikliğine etkileri: G20 ülkeleri üzerine panel veri analizi
The effects of blue economy and economic growth on climate change: Panel data analysis on G20 countries
  1. Tez No: 922100
  2. Yazar: SİNEM ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda iklim değişikliği ile ilgili dikkat çeken çalışmalar ve uluslararası müzakereler giderek önemini artırmış ve iklim değişikliği gündelik yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medya platformlarında, reklamlarda, alışverişte kısacası rutin yaşantımızın her alanında karşımıza çıkan ve iklim değişikliği ile ilgili mücadele konusunda, bireysel olarak dahi üzerimize düşen görev ve sorumlulukların yerine getirilmesi bilincinin yaygınlaşmasına yönelik atılan adımlar gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu bağlamda mavi ekonomi, diğer bir adıyla okyanus ekonomisinin tüm canlı yaşamı için ne kadar önemli olduğu vurgusunun yapılması gerektiği ön plandadır. Su, insanoğlunun ve geri kalan tüm canlıların yaşamını, sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu tezde Türkiye'nin de dahil olduğu, seçilmiş G20 ülkeleri baz alınarak mavi ekonomiye bağlı ekonomik büyümenin iklim değişikliği üzerine etkisi analiz edilmektedir. Türkiye ve seçilmiş G20 ülkeleri için 2000-2022 yılları arasındaki veriler kullanılarak, yatay kesit bağımlılığı içermesi ve heterojen olması göz önünde bulundurularak panel veri analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla ve karbondioksit emisyonları arasında bir nedensellik ilişkisinin olduğu, kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla ve toplam balıkçılık üretimi arasında da bir nedensellik ilişkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current century, remarkable studies and international negotiations on climate change have been gaining increasing importance, making climate change has become a part of our daily lives. In social media platforms, advertisements, shopping, and essentially every aspect of our routine lives, steps aimed at raising awareness about fulfilling our individual duties and responsibilities in the fight against climate change have been increasing day by day. In this context, it is crucial to emphasize the significance of the blue economy, also known as the ocean economy, is for all living beings. Water is of vital importance for the human beings and all other living organisms, in a healthy and sustainable manner. This thesis is a study analyzes the impact of blue economy and economic growth on climate change, focusing on Turkey and selected G20 countries. Using data Turkey and the selected G20 countries between 2000-2022, a panel data analysis was performed considering that the data included cross-sectional dependencey and heterogeneity. As a result of the analysis, it is found that a causal relationship between per capita gross national product and carbon dioxide emissions, as well as a causal relationship between per capita gross national product and total fisheries production.