Teniste vuruş tekniklerinin öğretilmesinde hareket akış analizi öğretim yöntemi ile fonksiyonel hareket analizi öğretim yöntemi arasındaki farklılığın araştırılması
Investigation of the difference between teaching techniques of functional movement analysis and movement flow analysis of strike techniques in tennis
- Tez No: 92211
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tenis tekniğinde vuruşların öğretiminde son yıllarda bazı yeni gelişmeler olmaktadır. Bir vuruş hareketini öğretmede, vuruştaki hareket aşamaları, önem sırası göz önünde tutulmadan ard arda öğretilebilir. Bu“hareketin akış analizi”dir. Bir hareketin öğelerinin kronolojik olarak ard arda sıralanması ve önemlerine göre vurgulanamaması, öğretmede güçlükler çıkarmaktadır. Tenis tekniği öğretiminde, hareket öğelerinin gösterilmesinde veya hataların düzeltilmesinde bazı belirli hareket akışı aşamalarının daha önemli elemanlar olduğu, bazılarının da çözümlemede o kadar önemli olmadığı görülmektedir. Bir harekette, hareketi oluşturan öğelerin önem sırası dikkate ahnacaksa bu, öğelerin hareketteki fonksiyonu öne çıkarılarak yapılabilir. Bir hareketin ana çözümlenmesinde, hareketin akışı içinde öğeler, fonksiyonlar kavramı adı altında toplanıp incelenebilir. Bu kavram, Tubingen Üniversitesinden Prof. Ulrich GÖHNER tarafından çeşitli spor dalları üzerinde yapılan uzun araştırmalar sonunda, 1979 yılında,“Hareketlerin Fonksiyonel Analizi ”adı altında toplanmıştır. Almanya Tenis Federasyonu da bu metodu, kendi öğretim sistemi içine alarak daha sonra uygulamaya başlamıştır. Yukarıda bahsedilen öğretim yöntemlerini test etmek için 1998 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinden tesadüfi olarak seçilen 350 öğrenci arasından tenisçiler için yaygın olarak kullanılan Çekoslovak Kondisyon testleri olan 30 metre sürat koşusu, 800-1000 metre dayanıklılık koşusu, 2 kg Tık sağlık topu atma, yelpaze koşusu, 2 dakika mekik ve 4 adım atlama testleri sonucunda en iyi sonuçlan alan 51 öğrenci seçildi. Bu öğrenciler homojen olarak üç ayrı gruba ayrıl dılar(kontroL akış analiz ve fonksiyonel analiz grubu). Gruplardaki tüm deneklerin fiziksel özellikleri alındı. Zeka düzeylerini tespit etmek için ÖSS puanları alındı. Onsekiz hafta boyunca haftada dört gün ve her gün 1 Vz saat aynı şartlarda olmak üzere, tenisteki temel vuruşların; Forehand, backhand ve servisin akış analizi ile öğretimi ve fonksiyonel analiz ile öğretimi çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Teaching different type of tennis techniques has been developed over the years. This trend has been sharply rising recently and two new techniques have been widely used all over Europe and America. One of the techniques, which is called“Analysis of Flow Movement Technique' can be tought in a sequence. According to this technique, any of specific tennis skills can be tought considering the importance of chronological order. It has been pointed out some parts of tennis skills are more important than other parts. Today ”The Analysis of Technique Flow Movement is widely used in North America, and Canada. Another technique, which is called Movements of Functional Analysis Technique, has been developed by Prof. Ulrich Göhner of Tubingen University of Germany, This technique is also widely used in Germany. The purpose of this study was to investigate these two techniques. Fifty-one subjects, were randomly selected from 350 of the students, derived from age between 17 and 23, who were students at Karadeniz Technical University in 1998 participated in this study. The students were divided into three equal groups (17 subjects in each group) and while one group were trained to strike forehand, backhand, and service skills by using movements of functional analysis method, the other group were trained to perform same skills by using analysis of flow movement method for eighteen weeks (four days a week and 1,5 hours a day). The control group were tested with these skills in pre and post tests and this group were not allowed to train these skills in training period. The results (Anova repeated measures) showed that Movements of Functional Analysis method is more effective than analysis of flow movement method.