Akçaabat yöresi halk oyunları çalışmalarının koroner risk faktörü üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 92212
  2. Yazar: YAKUP YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Spor, Folklore, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
02. Özet Bu çalışmanın amacı, Akçaabat yöresi halk oyunları çalışmalarının, kardiyolojik risk faktörleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi idi. Bu amaçla, yaşlan 21.2 ± 1.7 olan 36 erkek denek (18 kontrol, 18 deney) desadüfı örneklem metodu ile seçildi. Kontrol gurubunu oluşturan denekler, aktif olarak spor yapmayan kişilerdir. Çalışma öncesinde bütün deneklerin kalp krizi tarihçeleri, aerobik güçleri, kolesterol, trigliserid, kan şekeri, ürik asit, vücut yağ yüzdesi, sistolik-diastolik kan basıncı, ailenin kalp krizi tarihçesi, sigara içme alışkanlığı, gerginlik-kaygı durumu, yaş faktörü, istirahat EKG eforlu, EKG ve dinlenme kalp atım sayılan Cooper'un fiziksel uygunluk ve koroner risk profiline (Cooper fitness level and coronary risk profile) uygun olarak belirlendi. Daha sonra deney gurubuna 12 hafta süreyle, haftada 3 kez olmak üzere Akçaabat yöresi halk oyunlan çalışması yaptınldı. Kontrol gurubu ise bu süre içerisinde hiçbir fiziki aktiviteye katılmadı. 12 haftalık çalışma programı sorasında tüm deneklerin ilk ölçümleri aynı şartlar içerisinde tekrar alınarak, son ölçüm değerleri olarak kaydedildi. İlk ve son ölçüm değerleri arasındaki anlamlı farklılığın araşunlmasında çift yönlü varyans analizi uygulandı (Two way Anow). Anlamlılık düzeyi olarak 0.05 seçildi. İstatistiksel analizler sonrasında, deneklerin aerobik güçlerinin ilk ölçüm değerlerine oranla anlamlı bir şekilde arttığı gözlenirken, diğer tüm değişkenler itibanyle deneklerin ilk ölçüm değerlerinin son ölçüm değerlerinden anlamlı bir şekilde daha fazla olduğu belirlendi. Sonuç olarak, Akçaabat yöresi halk oyunlan çalışmalannın, kardiyolojik riski azalttığı sonucuna vanldı. VU
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The purpose of this study is to determine the effects of Akçaabat folk dances on cardiology risk factors. For the aim of this study 36 males subjects (18 control, 18 experimental) at the ages of 21.2 ± 1.7 were selected randomly. Before study, subject's aerobic power, cholesterol, trigliserid, blood sugar, uric acid, percent body fat, systolic and diastolic blood pressure were measured. Subject's short history for heart attack from cardiac weakness about members of his family, subject's cigarette smoking habits, station of tension and anxiety, resting heart rate and his electro cardiografic findings were examined according to the Cooper's Physical Fitness Profile. Afterwards, experimental group was practised for Akçaabat folk dances 3 times a week a long 12 weeks. During this period of time, control group didn't have any activity. Ater pre-test, 12 week exercise program were applied to subjects. Then, measurements were repeated again as a post test. Two way ANOVA was used in order to determine the differences between pre and post-test records. 0.05 were selected for significance level. After the statistical analyse, there was a significantly differences between aerobic power's pre and post-test records. Post test records was bigger than pre-test valves. Besides, all other records of the subjects were decreased significantly. Finally, we realised that folk dances of Akçaabat region decrease the cardiology risk. VIII TX.YÖKSEKÖ?RIT^KÖW{UI DOKÜMANTASYON MERKEZİ