Sporcuya özgü vücut kitle indeksi hesaplanabilir mi?
Athlete-specific body mass index can it be calculated?
  1. Tez No: 922123
  2. Yazar: ÖZGE NUR ÖNAL ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Vücut Kitle İndeksi (VKİ), boy ve kilo arasındaki ilişkiyi ölçen bir göstergedir ve 1835 yılında Adolphe Quetelet tarafından tanımlanmıştır. Quetelet, Belçikalı erkekler üzerinde yaptığı araştırmada, ağırlığın boyun karesine bölünmesiyle elde edilen değerin bireylerin fiziksel yapısının genel bir göstergesi olabileceğini fark etmiştir. VKİ hesaplanırken vücut kompozisyonu dikkate alınmadığından, sporcular spora özgü antrenmanlarının bir sonucu olarak fazla vücut yağı yerine kas veya yağsız vücut kİtlesine sahip olabilirler ve bu da yanıltıcı VKİ referans değerlerine yol açabilir. Bu çalışmada, vücut kompozisyonlarını dikkate alarak sporculara özel VKİ hesaplamak için yeni bir yöntem bulmayı amaçladık. Çalışmaya 211 erkek ve 143 kadın olmak üzere toplam 354 elit sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada Tanita vücut kompozisyonu monitörleri ve Seca stadiometreleri kullanılmıştır. VKİ değerleri ile vücut ağırlığı, yağ yüzdesi, yağ kütlesi, yağsız kütle ve kas kütlesi değişkenleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi ve öngörücü değişkenleri kullanarak VKİ' yi tahmin etmek için regresyon analizi kullanılmıştır. Her iki cinsiyet için de VKİ değerleri ile değişkenler arasında yüksek korelasyon, VKİ değerleri ile boy uzunluğu arasında ise düşük korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Body Mass Index (BMI) is an indicator that measures the relationship between height and weight and was defined by Adolphe Quetelet in 1835. In his research on Belgian men, Quetelet realised that the value obtained by dividing weight by the square of height could be a general indicator of the physical structure of individuals. Since body composition is not taken into account when calculating BMI, athletes may have muscle or lean body mass instead of excess body fat as a result of their sport specific training, which can lead to misleading BMI reference values. In this study, we aimed to find a new method to calculate BMI specifically for athletes by taking into account their body composition. A total of 354 elite athletes, 211 men and 143 women, voluntarily participated in the study. The study used Tanita body composition monitors and Seca stadiometers. Correlation analysis was used to determine the relationship between BMI values and body weight, fat percentage, fat mass, lean mass and muscle mass variables, and regression analysis was used to predict BMI using predictor variables. For both sexes, a high correlation was found between BMI values and variables, and a low correlation was found between BMI values and height.