Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın itikada dair fikirlerinin tesbiti ve tahlili
Elmalılı Hamdi Yazır and his ideas about Islamic ideology
- Tez No: 92214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SABRİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
vm Özet Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır ve kelâma dair fikirleri adlı çalışmanın temel amacı; müellifin İslam itikadı ve düşüncesi ile ilgili tefsirinde ve diğer bazı kitaplarında serpiştirilmiş olan kelâmi fikirlerini bir araya toplamak ve okucuya sunmaktır. Tezin kapsamı, kelam ilminin ana konularıyla sınırlı tutulmuştur. Bunlar ilahiyat, nübüvvet ve âhiret konularıdır. Ayrıca giriş bölümünde yazarın hayatı ile bilgi teorisi ve din kavramına ilişkin görüşlerini de ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmayı yaparken mukayeseli bir metod takip ettik. Elmalılı'nın kendi fikirlerini ortaya koyarken onun benimsediği yahut benimsemediği mezheplerin fikirlerini de temel kaynaklarından tespit ederek vermeye gayret ettik. Buradaki amacımız Elmalılı'nın mezheplere bakışını ve mezhep taassubuna sahip olup olmadığını ortaya koymaktır. Müellifin kelâma dair fikirlerini tespit ederken temel kaynağımız onun, hacimli tefsiri“Hak Dini Kur' an Dili”ve Fransızcadan tercüme ettiği“Metâlib ve mezâhib”adlı esere yazdığı önsöz ve açıklamalar olmuştur. Ayrıca Elmalılı hakkında kısa da olsa yapılan çalışmalardan faydalamlmıştır. Sonuç olarak Elmalılı'nın bir kelama gibi ayrıntılı fikirler ortaya koyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY The main purpose of the study called Elmalık Hamdi Yazir and his idea's about islamic theology is to bring together his islamic theological ideas that are related to islamic belief and thought were springled at his commenting on the Kur'an and some of other books and to present to readers. The scope of the thesis was limited with the basic principles of islamic theological science. These are; divinity, prophethood and doomsday subjects. At the beginnig of the study, we have tried to explain Yazir's biography and his episthemological religious ideas. While we were preparing our study, We have followed a comparative method. We have also tried to present the ideas of the schools of thought that he either accepted or didn't accept from their original resources, while we were establishing his own ideas. Our basic aim here is to determine Yazar' s view at the schools of thought and if he is a fanatic of a specific school of thought. Our origin resources while finding out islamic theological ideas of the auther is his interpretation“ Hak Dini Kur'an Dili”and the preface and explanations that he wrote in“Metâlib ve mezâhib”which hehad translated from France. In addition, We have benefited from studies about Elmalılı, despite they were short. As a result, we have confirmed that he found out detailed ideas like an islamic theologist. ÇB£S> QgAgWMWIl mR Mh^. m