İkiz açıklar hipotezi (Türkiye uygulaması)
Twin deficits hypothesis (The case of Turkey)
- Tez No: 92213
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
02. Özet Bu çalışmada, ikiz açıklar olgusu hem teorik hem de uygulamaya yönelik boyutları itibarıyla ele alınmış ve tartışılmıştır. İkiz açıklar hipotezinin tanımsal, analitik ve geometrik izahı, işleyiş mekanizması ve aktarma kanalları konularında teorik açıklamalar verildikten sonra, açıklar arasındaki karşılıklı nedensel ilişkiler belirlenerek, hipotezin ampirik bir analizi yapılmıştır. Bu doğrultuda bütçe ve dış ticaret açıklan arasındaki nedensel ilişkileri tanımlayabilmek için bu nedenselliği etkileme potansiyeline sahip diğer ekonomik büyüklüklerle birlikte sekiz değişkenli yapısal olmayan otoregresif bir model kurulmuştur. Sistemde yer alan değişkenler arasındaki gerçek yapısal ilişkilerin bilinmemesinden dolayı, oluşturulan makroekonomik modellemede, Vektör Otoregresyon (VAR) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen ampirik bulgulara göre; (1) Dış ticaret -açıklan ile bütçe açıklan arasında, geleneksel teorinin öngördüğü şekilde, bütçe açıklanndan dış ticaret açıklanna doğru doğrudan bir nedensellik ilişkisi söz konusudur. Bu ilişki, aynı zamanda geri beslemeye de sahiptir. (2) Kur -enflasyon ve para arzı arasındaki ilişkiler bir kısırdöngüyü ima etmektedir. (3) Hazine faizleri, hem bütçe hem de dış ticaret dengesini doğrudan etkileyebilmektedir. Bütçe açıklan için seçilen finansman yöntemi, faizleri ekonomi üzerinde en önemli belirleyici değişken konumuna getirmiştir. (4) Reel yurt içi gelir ile para arzı ve enflasyon arasında hassas bir denge söz konusudur. (5) Döviz kurulan ile dış ticaret dengesi arasında direkt bir bağlantı yoktur. Kurlar, ancak bütçe dengesi kanalıyla ticaret dengesini etkileyebilmektedir. Bu model, dış ticaret açığının azaltılmasında, bütçe açığının azaltılmasının, döviz kuru müdahalesinden daha fazla bir etkiye sahip olduğuna işaret etmektedir. Ekonomik istikramı sağlanmasında, bütçe açığının ve dolayısıyla borçlanma gereğinin azaltılması, alternatifler arasında öncelik tanınması gereken en temel hedef olarak ortaya çıkmaktadır. vm
Özet (Çeviri)
03. Summary In this thesis, twin deficits hypothesis has been reviewed and discussed in both theoretical and empirical aspects. After presenting the theoretical details of the twin deficits hypothesis regarding its descriptive, analytic and geometric characteristics, transmission channels and working mechanism as well, an empirical analysis has been developed by determining the contemporaneous causality relations in the deficits. Within this framework, to define the causality relations between budget and trade deficits, with the other major economic variables that potentially generate effects on the causality an eight-variable non-structural auto regressive model has been established. Due to having no information about true structural relations among the variables within the system, a vector auto regressive technique has been utilized. According to achieved empirical results main conclusions have been reached as follows: (1) a direct causal relation exists from budget deficits to trade deficits as expected in conventional theory. This causality has also feedback.; (2) the relations among exchange rate, inflation and money supply indicate a vicious circle explanation; (3) treasury interest rates have direct impact on the trade balance. Financing method of budget deficits caused interest rates to be the most important variable within the economy; (4) there is a sensitive balance among real domestic income, money supply and inflation; (5) there is no any direct connection between exchange rates and foreign trade balance. Exchange rates have impact on the trade balance only through budget balance. This model indicates that in reducing foreign trade deficit lowered budget deficit has more effect than exchange rate innovations. In the establishment of economic stability, reducing budget deficits and public borrowing requirements are the most important targets among the other alternatives. IX