Serebral küçük damar hastalığında temporal lob tutulumunun manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Magnetic resonance imaging assessment of temporal lobe involment in cerebral small vessel disease
  1. Tez No: 922167
  2. Yazar: BİLGE GÜLTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, serebral küçük damar hastalığı (SKDH) tanılı hastalarda temporal lob tutulumuna ilişkin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularını incelemek, SKDH'nin diğer görüntüleme bulguları ile ilişkisini belirlemek ve temporal lob tutulumunun tanı ve ayırıcı tanı süreçlerindeki potansiyel rolünü ortaya koymaktır. Gereç-Yöntem: Çalışmamıza 01.06.2023 ile 01.06.2024 tarihleri arasında, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalına MRG amacıyla başvuran, 18 yaşından büyük, inme dışı nedenler ile MRG yapılmış ve SKDH saptanan 80 hasta dahil edildi. Toplam 68 hastanın MRG görüntüleri retrospektif olarak Picture Archiving and Communication Systems (PACS) üzerinden değerlendirildi. Yetersiz görüntü kalitesi olan, kranial MRG'de büyük damar tutulumu ile uyumlu enfarktüsü olan ve normal basınçlı hidrosefalinin görüntüleme bulgularına sahip 12 hasta çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Kranial MRG çekilen toplam 68 hasta üzerinde yapmış olduğumuz retrospektif çalışmada hastaların yaş ortalaması 70,7±8,9 yıl olup 41'i erkek (%60,3), 27'si (%39,7) kadındı. Güncel literatür bilgileri ışığında, serebral küçük damar hastalığı ile ilişkili toplam 10 MRG bulgusu tanımlandı. Bu bulguların prevalansları şu şekildedir: BG-GPVB (%100), P-BCH (%98,5), D-BCH (%95,6), SS-GPVB (%83,8), serebral atrofi %79,4), lakünler (%73,5), SMK (%57,3), TL-BCH (%39,7), YKS (%33,9) ve SCE (%13,2). Bu MRG bulgularından yalnızca BG-GPVB ve serebral atrofi, yaş ile anlamlı pozitif korelasyon göstermektedir. İstatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişki gösteren MRG bulguları ise, P-BCH ile D-BCH, P-BCH ile SMK, SMK ile YKS, SMK ile lakünler, P-BCH ile lakünler, D-BCH ile SMK, P-BCH ile BG-GPVB, D-BCH ile lakünler, P-BCH ile serebral atrofi, YKS ile serebral atrofi, SS-GPVB ile BG-GPVB, D-BCH ile YKS ve SCE ile lakünler arasında gözlemlenmiştir. Ayrıca, istatistiksel olarak anlamlı negatif ilişkiler, D-BCH ile SS-GPVB ve lakünler ile SS-GPVB arasında izlenmektedir. İleri istatistiksel analiz sonuçlarına göre, D-BCH, TL-BCH üzerindeki en güçlü değişken olarak (OR:4,314) bulundu. Sonuç: Serebral küçük damar hastalığında temporal lobun posterior bölgesinin anterior bölgesine göre daha sık tutulduğunu ve temporal lob beyaz cevher tutulumunun, özellikle posterior bölgede, derin beyaz cevher tutulumu ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Temporal lobun anterior ve posterior bölgelerinin ayrı değerlendirilmesinin SKDH tanısına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this research was to investigate the magnetic resonance imaging (MRI) findings related to temporal lobe involvement in patients diagnosed with cerebral small vessel disease (CSVD), to assess the relationship between CSVD and other imaging findings, and to elucidate the potential role of temporal lobe involvement in the diagnostic and differential diagnostic processes. Material-Method: Between 01.06.2023 and 01.06.2024, a total of 80 patients aged 18 years and older, who presented to the Department of Radiology at Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Medicine Health Application and Research Hospital for MRI and were diagnosed with CSVD due to non-stroke-related causes, were included in the research. MRI images of the remaining 68 patients were retrospectively evaluated through the PACS. Twelve patients were excluded from the research due to insufficient image quality, the presence of infarcts indicative of large vessel involvement on cranial MRI, or imaging findings suggestive of normal pressure hydrocephalus. Findings: In a retrospective analysis of 68 patients who had undergone cranial MRI, the average age of the participants was 70,7 years, with a standard deviation of 8,9 years. Of these individuals, 41 (60,3%) were male and 27 (39,7%) were female. Based on the current literature, a total of 10 MRI findings associated with CSVD were identified. The prevalences of these findings were as follows: BG-GPVB (100%), P-BCH (98.5%), D-BCH (95.6%), SS-GPVB (83.8%), cerebral atrophy (79.4%), lacunes (73.5%), SMK (57.3%), TL-BCH (39.7%), YKS (33.9%), and SCE (13.2%). Among these MRI findings, only BG-GPVB and cerebral atrophy exhibited a significant positive correlation with age. Statistically significant positive relationships were observed between the following MRI findings: P-BCH and D-BCH, P-BCH and SMK, SMK and YKS, SMK and lacunes, P-BCH and lacunes, D-BCH and SMK, P-BCH and BG-GPVB, D-BCH and lacunes, P-BCH and cerebral atrophy, YKS and cerebral atrophy, SS-GPVB and BG-GPVB, D-BCH and YKS, and SCE and lacunes. Additionally, statistically significant negative correlations were observed between D-BCH and SS-GPVB, and lacunes and SS-GPVB. According to advanced statistical analysis, D-BCH was found to be the strongest variable affecting TL-BCH (OR: 4.314). Conclusion: This research demonstrates that the posterior region of the temporal lobe is more frequently involved than the anterior region in cerebral small vessel disease. Furthermore, involvement of the temporal lobe white matter, particularly in the posterior region, is associated with deep white matter involvement. We believe that separately evaluating the anterior and posterior regions of the temporal lobe may contribute to the diagnosis of CSVD.