Teknoloji bağımlılığı farkındalığına yönelik rehberlik etkinliklerinin e-program aracılığıyla değerlendirilmesi
Evaluation of guidance activities for technology addiction awareness through e-curriculum
  1. Tez No: 922166
  2. Yazar: FARUK UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA DOĞAN DOLAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada öncelikle teknoloji bağımlılığı konusunda desteğe ihtiyacı olduğu düşünülen öğrenciler belirlenmiştir. Ardından bu öğrencilere teknoloji bağımlılığı ile ilgili sınıf rehberlik etkinlikleri e-program aracılığıyla sunulmuştur. Bunun üzerine öğrencilerin görüşlerinin neler olduğu, ailelerinin görüşlerinin neler olduğu ve öğrencilerin teknoloji bağımlılığına yönelik farkındalıklarında yaşanan değişimlerin neler olduğuna odaklanılmıştır. Bir karma desen araştırması olan bu çalışmada teknoloji bağımlılığı konusunda desteğe ihtiyacı olduğu düşünülen 12 öğrenci belirlenmiş, belirlenen öğrencilere ön test yapılmış ardından teknoloji bağımlılığı bağlamında geliştirilmiş olan rehberlik etkinlikleri uygulanıp son test yapılmıştır. Eğitim sonrasında 12 öğrenci ve 12 veli ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Öğrenci ve veli görüşmeleri içerik analizi ile analiz edilmiştir. Ön test ve son test bulgularını karşılaştırmak amacıyla ki-kare testi ile Wilcoxon testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğrenci ve velilerin rehberlik etkinliklerinin e-program aracılığıyla sunulmasına yönelik fiziksel, duygusal, akademik alanlarda ve teknolojinin bilinçli kullanımı konusunda olumlu sonuçlar elde ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilere uygulanan ön test ve son test verileri de nitel verileri destekler nitelikte olup ön test son test arasında anlamlı farklılık oluşu öğrencilerin teknolojinin aşırı kullanımını tehlikeli değerlendirdikleri ve konu ile ilgili farkındalıklarının arttığı sonucunu ortaya koymaktadır. ANAHTAR KELİMELER Disrep, E-Program, Rehberlik, Teknoloji Bağımlılığı
Özet (Çeviri)
In this study, students who were thought to need support regarding technology addiction were first identified. Then, class guidance activities regarding technology addiction were presented to these students via e-curriculum. Thereupon, the focus was on the opinions of the students, the opinions of their families, and the changes in the students' awareness of technology addiction. In this mixed design study, 12 students who were thought to need support regarding technology addiction were identified, a pre-test was administered to the identified students, then guidance activities developed in the context of technology addiction were applied, and a post-test was administered. After the training, face-to-face interviews were conducted with 12 students and 12 parents. Student and parent interviews were analyzed with content analysis. Chi-square test and Wilcoxon test were used to compare pre-test and post-test findings. As a result of the research, it was concluded that students and parents achieved positive results in terms of physical, emotional, academic areas and conscious use of technology regarding the presentation of guidance activities through the e-curriculum. The pre-test and post-test data applied to the students also support the qualitative data, and the significant difference between the pre-test and post-test reveals that the students consider the excessive use of technology as dangerous and their awareness on the subject has increased. KEY WORDS Disrep, E-Curriculum, Guidance, Technology Addiction