Trafik ilişkili gürültü kirliliğinin preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the association between traffic-related noise pollution and preterm birth and low birth weight
  1. Tez No: 922170
  2. Yazar: RASİM GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı, neonatal mortalite ve morbidite açısından önemli risk faktörleridir ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük bir sağlık yükü oluşturmaktadırlar. Risk faktörlerine bakıldığında hem anneye hem de fetüse ait birçok faktör ortaya koyulmuştur. Fakat preterm doğumların yalnızca yarısı kadarında bir risk faktörü belirlenebilmiştir. Sanayileşme ve kentleşme süreciyle birlikte nüfus artışı, çarpık kentleşme ve artan motorlu araç sayısı, gürültü kirliliğini önemli bir çevresel etken hâline getirmiştir. Gürültü kirliliğinin insan fizyolojisinde ortaya çıkarttığı stres bilinmekle birlikte olumsuz doğum sonuçları ile ilişkisini inceleyen çalışmalar henüz yeterli kanıt düzeyine ulaşamamıştır. Bu ilişkiyi inceleyen çalışmamızda, gürültü seviyelerinin belirlenmesi için Kahramanmaraş merkez ilçelerin stratejik gürültü haritası kullanılmıştır. Gebelerin gürültü etkilenimini belirlemek için Python programlama dilinde, gebelerin ikamet koordinatları ile trafik ilişkili gürültü haritasının gürültü seviyelerini gösteren poligonları eşleştirilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS paket programı kullanılmıştır. İlk veri sayımız 29362 olup, çalışma alanı dışındakiler ve hariç tutma kriterlerine göre dışlananlar çıkarıldıktan sonra 14015 doğum çalışmaya dahil edilmiştir. Gürültü seviyesine göre preterm ve düşük doğum ağırlıklı doğum oranları incelendiğinde, 70 dB(A) ve üzeri gürültü etkilenimi olan grupta 55 dB(A) altı gruba göre olasılık oranı preterm doğum için 1,10, düşük doğum ağırlıklı doğum için 1,33 saptanmıştır, fakat istatistiksel olarak anlamlılık bulunmamıştır (sırasıyla; p=0,438, p=0,053).
Özet (Çeviri)
Preterm birth and low birth weight are significant risk factors for neonatal mortality and morbidity, posing a substantial health burden, particularly in developing countries. When examining risk factors, numerous factors related to both the mother and the fetus have been identified. However, a risk factor can only be determined in about half of preterm births. With industrialization and urbanization, population growth, unplanned urbanization, and an increasing number of motor vehicles have made noise pollution a significant environmental exposure. While it is well known that noise pollution induces stress in human physiology, studies investigating its association with adverse birth outcomes have not yet reached a sufficient level of evidence. In our study examining this relationship, the strategic noise map of the central districts of Kahramanmaraş was used to determine noise levels. To assess pregnant women's exposure to noise, a Python-based analysis was conducted to match their residential coordinates with the noise level polygons of the traffic-related noise map. Statistical analyses were performed using the SPSS software package. Initially, our dataset included 29,362 births; after excluding those outside the study area and those meeting exclusion criteria, 14,015 births were included in the study. When examining the rates of preterm birth and low birth weight according to noise exposure levels, the odds ratio for preterm birth in the group exposed to noise levels of 70 dB(A) and above was found to be 1.10 compared to the group exposed to less than 55 dB(A), while for low birth weight, it was 1.33. However, these results were not statistically significant (p = 0.438 and p = 0.053, respectively). Among the factors analyzed alongside noise pollution, a statistically significant relationship was found between preterm birth and maternal age at birth, season of birth, degree of urbanization, household population density, environmental temperature exposure, and sulfur dioxide levels in the air (p < 0.05). Similarly, a significant relationship was observed between low birth weight and maternal age at birth, infant sex, and season of birth (p < 0.05). Although no statistically significant results were found regarding noise pollution, it was determined that 41.8% of pregnant women (n = 5,714) lived in areas where the daily average noise level (Lgag) exceeded 55 dB(A), which is considered to cause discomfort, and 5.9% (n = 830) were exposed to noise levels above 70 dB(A), the lowest observable adverse effect level. Noise pollution has become a significant public health issue due to industrialization and unplanned urbanization. Preventive measures should be implemented in urban planning, and considering that road traffic noise is a major source, the use of electric vehicles with very low noise levels should be promoted.