Arteryel-venöz karbondioksit farkı ve end-tidal karbondioksit'in sepsis mortalitesini öngörmedeki rolü
Arterial-venous carbon diokside difference and the role of end-tidal carbon diokside in predicting mortality in sepsis
- Tez No: 922169
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SADIK GİRİŞGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran sepsis hastalarında Pv-aCO₂ ve ETCO₂ düzeylerinin mortaliteyi öngörmedeki prognostik değerini araştırmaktır. Yöntem:Sunulan çalışma, 3. basamak bir acil serviste prospektif ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Sepsis tanısı almış hastaların 0. ve 6. saatlerinde Pv-aCO₂, ETCO₂ ve laktat düzeyleri ölçüldü. Hastaların 0. ve 6. Saatte SIRS ve NEWS skorları kaydedildi. Hastaların demografik verileri, vital bulguları, klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, mekanik ventilatör ihtiyacı, renal replasman ihtiyacı, kan ürünü replasman ihtiyacı, yoğun bakım kalış süresi ve mortalite sonuçları kaydedilmiştir. Elde edilen veriler, mortalite ile karşılaştırılıp, ilişkili faktörlerin belirlenmesinde kullanılmıştır. ROC analizi ile parametrelerin prognostik performansı değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada, 0. ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the prognostic value of Pv-aCO₂ and ETCO₂ levels in predicting mortality among sepsis patients presenting to the emergency department. Methods: This prospective and cross-sectional study was conducted in a tertiary emergency department. Pv-aCO₂, ETCO₂, and lactate levels were measured at the 0th and 6th hours in patients diagnosed with sepsis. SIRS and NEWS scores were recorded at the time of sepsis diagnosis and at the 6th hour. Patients' demographic data, vital signs, clinical features, laboratory findings, mechanical ventilation requirements, need for renal replacement therapy, blood product replacement, intensive care unit length of stay, and mortality outcomes were documented. The collected data were compared with mortality to identify associated factors. The prognostic performance of the parameters was evaluated using ROC analysis.