Şükran müdahalesinin yenilenme, psikolojik dayanıklılık ve iyi oluşa etkisi: Yarı-deneysel bir araştırma
The effect of gratitude intervention on renewal, resilience and well-being: A quasi-experimental study
- Tez No: 922181
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNİL NUR KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bireylerin yaşamlarında bütüncül bir sağlık durumuna ulaşabilmeleri için gerekli olan içsel kaynaklarını keşfetmelerini sağlayarak, yenilenme, psikolojik dayanıklılık ve öznel iyi oluşlarını rekreatif bir yaklaşım, tüm bireyler için (ekonomik, zaman ve ulaşılabilirlik) erişilebilir olacak bir tasarım geliştirilmesi ve bu yöndeki bilimsel iddianın sınanmasıdır. 2023-2024 akademik yılının güz döneminde gerçekleştirilen bu araştırma, karma yöntem araştırması niteliğinde olup, yalnız son-test denetim gruplu yarı deneysel bir tasarıma sahiptir. Araştırmada amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Örneklem Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Katılımcılar deney (133) ve kontrol (133) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda yer alan katılımcılardan yirmi bir gün boyunca her gün, şükran duymalarına neden olan birbirinden farklı üç pozitif oluşu yazmaları istenmiş, elde edilen nitel verilere içerik analizi uygulanmıştır. Kontrol grubu katılımcıları ise yirmi bir günü rutin hayat akışında, beklemede geçirmişlerdir. Müdahale sonunda deney grubu katılımcılarından müdahaleye yönelik genel bir değerlendirme yapmaları istenmiştir. Son aşamada ise tüm katılımcılara bağımlı değişkenlerin yer aldığı soru formu yönlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to enable individuals to discover their internal resources necessary to achieve a holistic health condition in their lives, by developing a design that enhances their renewal, resilience and subjective well-being through a recreational approach that is accessible to all individuals (economy, time, accessibility) and to test the scientific claim in this regard. This research, conducted during the fall semester of the 2023-2024 academic year, is a mixed-methods study with a post-test control group quasi-experimental design. The study employed a purposive sampling technique. The sample consists of students from the Faculty of Tourism at Mersin University. Participants were divided into two groups: the experimental group (133) and the control group (133). Participants in the experimental group were asked to write three distinct positive events each day for 21 consecutive days that made them feel grateful and content analysis was applied to the qualitative data obtained. Participants in the control group, on the other hand, spent the 21 days in their routine lives. At the end of the intervention, participants in the experimental group were asked to provide a general evaluation of the intervention process. In the final step, all participants were directed to a questionnaire containing the dependent variables.