Multiple sklerozlu bireylerde pozitif psikolojik müdahalenin yaşam kalitesine ve iyi oluşa etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of positive psychological intervention on quality of life and well-being in individuals with multiple sclerosis: A randomized controlled trial
- Tez No: 962593
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma, Multiple Sklerozlu bireylerde pozitif psikolojik müdahalenin yaşam kalitesine ve iyi oluşa etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırma 11 müdahale ve 10 kontrol grubu olmak üzere 21 katılımcı ile tamamlanmıştır. Dört hafta boyunca müdahale grubuna pozitif psikolojik müdahale (üç iyi şey yazma, şükran mektubu yazma ve şükür günlüğü yazma etkinliği), kontrol grubuna günlük rutinlerini (beslenme, hijyen, uyku, alışveriş) yazma çalışması uygulanmıştır. Veri toplama araçları; Tanıtıcı Bilgi Formu, Fizibiliteyi Değerlendirme Formu, Multiple Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği, PERMA Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği'dir. Veriler iki gruptan müdahale öncesi, 4. hafta müdahale sonrası ve 12. hafta izlemde alınmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Welch Testi, Friedman Testi, Karma Desenli ANOVA kullanılmıştır. Pozitif psikolojik müdahale sonrası müdahale grubu pozitif duygu puan ortalaması (36,10±5,91) kontrol grubu pozitif duygu puan ortalamasına (19,30±10,85) göre farklılık göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was conducted to determine the effects of positive psychological intervention on quality of life and well-being in individuals with multiple sclerosis. The study was completed with 21 participants, 11 in the intervention group and 10 in the control group. The intervention group received a four-week positive psychological intervention (writing three good things, writing a gratitude letter, and writing a gratitude journal), while the control group received a daily routine activity (nutrition, hygiene, sleep, and shopping). Data collection tools included an Introductory Information Form, a Feasibility Assessment Form, the Multiple Sclerosis Quality of Life Inventory, the PERMA Scale, and the Positive and Negative Mood Scales. Data were collected from both groups before the intervention, at the 4th week post-intervention, and at the 12th week follow-up. Data were analyzed using the following methods: number, percentage, mean, standard deviation, chi-square test, Mann-Whitney U test, Welch test, Friedman test, and Mixed Design ANOVA. After the positive psychological intervention, the mean positive emotion score in the intervention group (36,10±5,91) differed from the mean positive emotion score in the control group (19,30±10,85) (p0,05).