Romantik ilişkisi olan bireylerde çocukluk çağı travmatik yaşantıları, ilişkiye dair bilişsel çarpıtmalar ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between childhood traumatic experiences, interpersonal cognitive distortions and attachment styles in individuals with romantic relations
- Tez No: 922189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, romantik ilişkisi olan bireylerde çocukluk çağı travmaları, ilişkiye yönelik bilişsel çarpıtmalar ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile yürütülmüştür. Araştırmada ayrıca romantik ilişkisi olan bireylerde bağlanma stillerinin sosyodemografik değişkenler (cinsiyet, romantik ilişki süresi, romantik ilişkinin türü, günlük sosyal medya kullanım süresi, algılanan aile tutumu) açısından incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeline göre yürütülen bu çalışmanın örneklemini 2023-2024 yılları arasında Rize ilinde ikamet etmekte olan ve romantik ilişkisi bulunan 20-45 yaş arasındaki 502 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Sosyodemografik Bilgi Formu', ”Çocukluk Çağı Travma Ölçeği“, ”Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri“ ve ”İlişkilere İlişkin Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği" ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Product Momentler çarpımı korelasyon katsayısı tekniği, çoklu doğrusal regresyon analizi, bağımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Kaygılı ve kaçınmacı bağlanma stilleri hem ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ile hem de çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile olumlu yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olarak bulunmuştur ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ve çocukluk çağı travmatik yaşantıları kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma stillerinin anlamlı birer yordayıcısıdır. Kaygılı ve kaçınmacı bağlanma stillerinde cinsiyet ve günlük sosyal medya kullanım süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılığa rastlanılmazken, ilişki türü ve ilişki süresi açısından anlamlı farklılaşma olduğu bulunmuştur. Bunun yanında, bağlanma stillerinden kaygılı bağlanma algılanan ebeveyn tutumu açısından anlamlı biçimde farklılaşmaktayken, kaçınmacı bağlanmada anlamlı bir farklılaşma gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship of childhood traumas and interpersonal cognitive distortions to attachment styles in individuals engaged in romantic relations. Additionally, the research aimed to investigate the attachment styles of individuals in romantic relationships in terms of sociodemographic variables (gender, duration of the romantic relationship, type of romantic relationship, daily social media usage, and perceived parental attitudes). Conducted in accordance with the survey model, the study sample comprised 502 individuals aged 20-45, residing in Rize province, Turkey, and currently in romantic relationships, during the 2023-2024 period. Data for the study were collected using the“Sociodemographic Information Form,”the“Childhood Trauma Questionnaire”, the“Experiences in Close Relationships Inventory II,”and the“Cognitive Distortions in Relationships Scale”. To analyze the data, Pearson correlation, multiple linear regression, independent samples t-test, and one-way analysis of variance were employed. Interpersonal cognitive distortions and childhood traumatic experiences were found as positively related to both anxious and avoidant attachment styles. Furthermore, interpersonal cognitive distortions and childhood traumatic experiences were found to be significant predictors of anxious and avoidant attachment styles. While no significant differences were observed in anxious and avoidant attachment styles in terms of gender or daily social media usage, significant differences were identified concerning the type and the duration of romantic relationship. Moreover, anxious attachment style significantly differed based on perceived parental attitudes, whereas no significant differences were observed for avoidant attachment style in this regard.