Tokatlı Mahmud Dede'nin Şerh-i Kelimât-ı Hüdâyî adlı eseri: Metin ve inceleme (Üçüncü on meclis)
Tokatli Mahmud Dede's Şerh-i Kelimât-i Hüdâyî: Text and analysis (Third ten assemblies)
  1. Tez No: 922194
  2. Yazar: SONGÜL KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULRAHMAN ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Azîz Mahmûd Hüdâyî hazretlerinin yakın müridlerinden olan ve yaklaşık otuz yıl Hüdâyî'nin hizmetinde bulunan Tokatlı Mahmûd Dede'nin, Hüdâyî hazretlerinin sohbetlerinden derlediği,“Câmiu'l-Mecâlis”adlı eseri çalışmamızın temel konusudur. Çalışmamızın birinci bölümünde Azîz Mahmûd Hüdâyî'nin ve Tokadî Mahmûd Dede'nin hayatları ele alınmıştır. Yine bu bölümde Tokadî Mahmûd Dede'nin“Câmiu'l-Mecâlis”isimli eserinin genel tanıtımı yapılmış ve eserin konusu, yöntemi, üslup özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise meclislerde zikredilen konuların genel değerlendirmesi yapılmış ve tasavvuf alanındaki klasik eserlerle Hüdâyî hazretlerinin görüşlerine yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise kırk meclisten oluşan söz konusu eserin 21-30 arası meclislerinin transkripsiyonuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of our study is the work of Tokatli Mahmûd Dede, who was one of the close disciples of His Holiness Azîz Mahmûd Hüdâyî and served Hüdâyî for about thirty years, compiled from the conversations of His Holiness Hüdâyî. In the first part of our study, the lives of Azîz Mahmûd Hüdâyî and Tokadî Mahmûd Dede are discussed. Again, in this section, the general introduction of Tokadî Mahmûd Dede's work named“Câmiu'l-Mecâlis”was made and information was given about the subject, method and stylistic features of the work. In the second part, a general evaluation of the issues mentioned in the assemblies was made and the classical works in the field of Sufism and the views of His Holiness Hudayi were included. In the last part of our study, the transcription of the 21-30 assemblies of the work in question, which consists of forty assemblies, is included.