Okul çağı çocuklarında meyve ve meyve suyu tüketimi ile bazı meyve sularındaki şeker, antioksidan ve fenolik bileşiklerinin analizi
Fruit and fruit juice consumption in school age children and analysis of sugar, antioxidant and phenolic compounds in some fruit juices
  1. Tez No: 922207
  2. Yazar: DAMLA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma okul çağı çocuklarının meyve ve meyve suyu tüketim alışkanlıklarını incelemek ve çocukların en çok tercih ettiği meyve sularının şeker, antioksidan ve fenolik bileşik içeriğini analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Temmuz- Ekim 2024 tarihleri arasında Mersin'de 3 farklı fabrikaya başvurularak 6-13 yaş arası en az 1 çocuğa sahip toplam 183 ebeveyn ve yaşları 6-13 arasında değişen toplam 183 ( 99 kız, 84 erkek) çocuk üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin kişisel bilgileri, genel sağlık durumları, yaşam tarzı alışkanlıkları ve temel beslenme alışkanlıkları anket formu ile sorgulanmıştır. Çocukların beslenme durumları ebeveyn beyanına dayanarak besin tüketim kaydı formu ile belirlenmiştir. Çocukların en çok tükettiği ticari %100 meyve suyu ve meyve nektarı türleri saptanarak şeker, antioksidan ve fenolik bileşik içerikleri tayin edilmiştir. Araştırma materyali olarak Türkiye'de satışa sunulan tetrapak kutulardaki meyve suları kullanılmıştır. Çocukların günlük aldıkları enerji ve besin ögeleri BEBİS programı kullanılarak hesaplanmış ve bu veriler çocukların yaş grubuna göre günlük besin tüketim önerileri ile karşılaştırılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların yaş ortalamasının 9.01±2.16 yıl olduğu bulunmuştur. Kız çocukların yaş ortalamalarının 8.94±2.13 olduğu, erkek çocukların yaş ortalamalarının ise 9.08±2.20 olduğu bulunmuştur. Çocukların %54'ünün kız, %46'sının erkek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the fruit and fruit juice consumption habits of school-aged children and to analyse the sugar, antioxidant and phenolic compound content of the juices most preferred by the children. A total of 183 parents with at least one child aged 6-13 years and 183 children (99 girls, 84 boys) aged 6-13 years were recruited at 3 different factories in Mersin between July and October 2024. Personal information, general health status, lifestyle habits and basic dietary habits of the individuals were collected using a questionnaire form. The nutritional status of the children was determined using a food record form based on parental declaration. The most commonly consumed commercial 100% fruit juices and fruit nectars were identified and their sugar, antioxidant and phenolic content was determined. Tetrapak packaged fruit juices sold in Turkey were used as study material. The daily energy and nutrient intakes of the children were calculated using the BEBIS programme and these data were compared with the daily food consumption recommendations according to the age group of the children. The mean age of the children participating in the study was 9.01±2.16 years. The mean age of the girls was found to be 8.94±2.13 years and the mean age of the boys was found to be 9.08±2.20 years. It was found that 54% of the children were girls and 46% were boys.