Aspir (Carthamus tinctorius L.) çiçeğinden antimikrobiyal ve antioksidan özellikli yenilebilir film ve kaplama üretimi, karakterizasyonu ve Malatya peynirinin muhafazasında mikrobiyal inaktivasyona etkisi
Production and characterization of edible films and coating with antimicrobial and antioxidant properties from safflower (Carthamus tinctorius L.) flower and their effect on microbial inactivation in preserving Malatya cheese
  1. Tez No: 922206
  2. Yazar: ELİF AYÇA GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yenilebilir film ve kaplamalar, biyolojik olarak parçalanabilen bileşimleri nedeniyle çevre dostu ambalaj malzemeleridir ve artan tüketici talebiyle birlikte popüler bir trend haline gelmiştir. Antioksidan ve antimikrobiyal maddelerle zenginleştirilebilen bu film ve kaplamalar, gıda ürünlerinde istenmeyen renk değişimlerini, yağ oksidasyonunu ve mikrobiyal bozulmaları engelleyerek daha uzun süre taze ve güvenli kalmalarını sağlamaktadır. Bu tezde doğal olarak antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip Carthamus tinctorius L. bitkisinin Dinçer soyunun çiçek kısımlarından elden edilen özütle hazırlanan yenilebilir kaplamaların kontamine edilmiş Malatya peyniri üzerindeki mikrobiyal bozulmaya etkisi literatürde ilk kez denenmiştir. Kaplama solüsyonlarının antimikrobiyal aktivitesi, minimum inhibe edici kosantrasyonu, % DPPH giderme aktivitesi gibi biyolojik etkinlikleriyle, film kompozisyonlarının su tutma kapasitesi, nem tutma kapasitesi ve üründe meydana gelen ağırlık kayıpları gibi karakterizasyon analizleri de yapılmıştır. Ayrıca oluşturulan filmlerin kimyasal içeriği ve dayanıklılıklarının tespiti edilmesi amacıyla FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroskopisi), TGA (Termogravimetrik analiz) ve DSC (Diferansiyel tarama kalorimetrisi) gibi enstrümental analiz yöntemleri kullanılmıştır. Buzdolabı (+4± 1 ⁰C) ve oda sıcaklığında (20± 2 ⁰C), farklı sürelerde muhafaza edilen (0, 7, 14, ve 21 gün) kaplanmış peynir örneklerinin zamana bağlı olarak canlı hücre sayılarının kontrol grubuna göre önemli derecede azaldığı net bir şekilde gözlenmiştir. Analizler sonucunda Aspir çiçek özütü ihtiva eden kaplamaların tespit edilen etkin biyolojik aktiviteleri sayesinde peynirde istenmeyen mikrobiyal gelişimlere engel olacağı ve bu sayede de ürünün raf ömrünü uzatacağı öngörülmektedir. Aynı zamanda doğal içerikli katkı maddeleri ile hem ürüne kendine özgü aromalar kazandıracağı hem de bu sayede ürünün lezzetini ve kalitesini arttıracağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Carthamus tinctorius L., yenilebilir film, yenilebilir kaplama, gıda muhafazası, malatya peyniri, mikrobiyal inaktivasyon
Özet (Çeviri)
Edible films and coatings are environmentally friendly packaging materials due to their biodegradable composition, and they have become a popular trend with the increasing consumer demand. These films and coatings, which can be enriched with antioxidants and antimicrobial agents, help prevent undesirable color changes, fat oxidation, and microbial spoilage in food products, ensuring that they remain fresh and safe for longer periods. In this thesis, the effect of edible coatings made from the extract of the flower parts of the Dinçer strain of Carthamus tinctorius L., a plant with natural antimicrobial and antioxidant properties, on the microbial spoilage of contaminated Malatya cheese was tested for the first time in the literature. The biological activities of the coating solutions, such as antimicrobial activity, minimum inhibitory concentration, and % DPPH radical scavenging activity, were assessed, alongside characterization analyses of the film compositions, such as water holding capacity, moisture retention capacity, and weight loss of the product. Additionally, instrumental analysis methods like FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), TGA (Thermogravimetric Analysis), and DSC (Differential Scanning Calorimetry) were employed to determine the chemical composition and durability of the films. It was clearly observed that the live cell counts of the coated cheese samples stored at refrigerator temperature (+4±1°C) and room temperature (20±2°C) for different periods (0, 7, 14, and 21 days) decreased significantly compared to the control group. Based on the analyses, it is predicted that the coatings containing safflower flower extract will prevent unwanted microbial growth in the cheese due to their effective biological activities, thereby extending the shelf life of the product. Moreover, it is expected that the natural additives will impart unique flavors to the product, thereby enhancing its taste and quality. KEYWORDS: Carthamus tinctorius L., edible film, edible coating, food preservation, malatya cheese, microbial inactivation