Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) bölgesinin sosyo-ekonomik analizi
The Socio-economic analyze of Economic Coorpreration Organization (ECO)
- Tez No: 92222
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
20. yüzyılda, ülkeler ekonomilerini geliştirmek için ekonomik entegrasyonlardan yararlanma yolunu seçmiştirler. Statik ve dinamik refah etkileri gösteren ekonomik entegrasyonlar, üye ülkelerin ekonomilerini olumlu olduğu kadar olumsuz yönde de etkileyebilmektedir. Çalışmada, Ekonomik İşbirliği Teşkilatının sosyo-ekonomik yapısı ülke ülke incelenmiş ve ulaşılan sonuçlar ekonomik entegrasyon teorileri açısından bölge üzerindeki refah etkileri tartışılmışta. Ayrıca Türkiye-ECO arasındaki ticari ilişkiler incelenmiştir. Sonuç olarak, Ekonomik İşbirliği Teşkilatının başarılı olabilme potansiyelinin olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu potansiyelin realize edilmesini olumsuz yönde etkileyebilecek bazı sorunlar mevcuttur. Bu sorunları ortadan kaldırabilmek için çalışmanın sonunda çeşitli öneriler yapılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
In the 20th century, countries have tried to generate benefit from economic integrations to develop their economies. The economic integrations which both create static and dynamic welfare impacts might affect the economies of the members countries positively and negatively. In this study, the socio-economic structure of Economic Coorperation Organization has been studied in a country base and the results have been evaluated in terms of the welfare effects on the region regarding the theory of the economic integrations. In addition, the commercial relationship between Turkey and ECO has been examined. As a result, it was determined that there is a potential benefit which can be generated in Economic Coorperation Organization. But there are some problems on the realization of this potential benefit. Various suggestions were presented in order to eliminate these problems at the end of the study. IX