Yarın dergisi (tahlili fihrist, inceleme, metinler)
  1. Tez No: 92221
  2. Yazar: BAYRAM YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 541
Özet
02. ÖZET Yarın Dergisi, Millî Mücadele'nin en yoğun yaşandığı yıllar olan 1921- 1922 yıllarında yayın hayatında kalmış bir dergidir. Millî Mücadele'yi destekleyen bir tutum sergilemiş, bilimselliği ve güncelliği bir potada eritmeye çalışmıştır. Bu çalışmada Yarın Dergisi'nin Millî Mücadele içindeki yerinin tespiti, ya yınlanan edebî eserlerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, dergi etrafında top lanan isimlerin tespiti, bilhassa yayınlanan şiir ve edebî makalelerin Latin al fabesine aktarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde Millî Mücadele Dönemi basın-yayın hayatı genel hatlarıyla tanıtılmış, dönemin belli başlı gazete ve dergileri hakkında bilgiler verilmiştir. Derginin tanıtıldığı bölümde derginin yayınlanışı, yayın politikası be lirlenmiş, yayın hayatı süresince sergilediği teknik hususiyetler ve yayın periyodu anlatılmıştır. Daha sonra yazar kadrosu tespit edilmiş, dergide yer alan ve ağırlık kazanan muhtevalar hakkında bilgi verilmiştir. Derginin Millî Mücadele'ye karşı sergilediği tutum belirlendikten sonra der gide yer alan şiirlerin dış yapı ve muhtevaları üzerine bir deneme çalışması ya pılmıştır. Tahlilî fihrist bölümünde dergide yer alan metinler konu ayrımı yapılmadan kısaca tanıtılmıştır. Bu bölüm bir nevi içindekiler bölümü olmuştur. Daha sonra edebî araştırma yapanların dergide bulunan metinlere rahatça ulaşabilmelerini sağlamak için edebî metinlerin listesi yazar adına göre verilmiştir. Metinler bölümünde bilhassa şiirler ve edebiyatla ilgili makaleler günümüz alfabesine aktarılmıştır. Ekler bölümünde bilhassa teknik hususiyetlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için dergiden seçilen sayfalar konulmuştur. Büyük ümitlerle yayın hayatına atılan Yarın Dergisi, dönemin ay dınlarından beklediği ilgiyi yeterince göremediğinden ve Millî Mücadele döneminin olumsuz ekonomik ve sosyal hayat şartlarından dolayı ömrünü 45 sayıda ta mamlamıştır. -VI-
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY Yarın is a magazine that was published at 1921-1922 years (the years of our“Millî Mücadele”). It tried to combine scientism and actuality with the main idea of supporting Millî Mücadele. In this study, I tried to; - Establish the significance of this magazine at“Millî Mücadele”years. - Determine and analyze the published literatural products, (especially poems). - Establish the litterateurs related with this magazine - Translate the published poems and articles to Latin Alphabet. In the introduction part, information was given about the general properties of publication at the“Millî Mücadele”years, and main newspapers and magaziens of that period. In the part that the magazine is introctuced, information was given about the publication policy, technical properties and publication period of the magazine. Later on, outhors were established. Information was given about the dominont li teratural species and dominant contents. After the establishment of the policy of the magazine about“Millî Mü cadele”an essay was written about the structural properties and contents of the poems in the magazine. In the analytical index, texts (without grouping according to subjects) were introduced briefly. Later on, for reaching the literatural texts easily, a list of texts were given according to names of the authors In the“text”part especially poems and literatural articles are given in the actual language. In the“appendages”part, choosen papers of magazine are present for better understanding the technical properties of the magazine. The magazine had begun the publishment life with great hopes, but it co uldn't take attention of the importent authors of that period and it ceased the pub lishment life after 45 issues due to unfavorable socioeconomic conditions of“Millî Mücadele”years. -VII-