Hastane yöneticileri açısından hastanelerde özelleştirmenin uygulanabilirliğinin analizi
  1. Tez No: 92223
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
02. Özet İnsanlar için hayati önemde işlevlere sahip olan hastaneler aynı zamanda sosyo ekonomik işletmelerdir. Bu nedenle diğer ekonomik işletmelerde olduğu gibi ekonomik ilkeler çerçevesinde“etkinlik ”ve“ verimlilik ”kriterleri esas alınarak yönetilmelidirler. Günümüzde ağırlıklı olarak kamunun mülkiyetinde bulunan bu kuruluşların merkeze bağlı“ yerinden sınırlı yönetim ”ilkesi gereğince yönetilmeleri ise KİT'lerde olduğu gibi hastanelerin de verimsiz yönetilmelerine ve herkes tarafından bilinen sorunlarla karşılaşılmasına yol açmaktadır. Bu anlayışı değiştirmek amacıyla yola çıkılan bu çalışmada“ hastanelerin daha etkin ve verimli bir yönetim yapışma kavuşturulması ”sorusunun cevabı aranmıştır. Bu çerçevede Türkiye'nin de içinde bulunduğu son yüzyılın değişim süreci içinde kaçınılmaz hale gelen özelleştirmenin, hastanelerin karşılaştığı yönetsel problemleri çözmede nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır. Bu amaçla, özelleştirme teorisi yakından incelenerek özelleştirmede kullanılan yöntemler ve bunların uygulama biçimlerinin hastanelerde nasıl kullanılabileceği geniş bir literatür taraması ve hastane yöneticilerinin konu hakkındaki görüşleri dikkate alınarak tespit edilmiştir. Hastane yöneticilerinin konu hakkındaki görüşlerini tespit etmek maksadıyla rastlantısal örnekleme yoluyla seçilen 50 hastanede anket uygulanmıştır. Bu anketlerin bir kısmı yüz yüze görüşme metoduyla yapılmış ve anket sonuçlan bilimsel metotlara uygun olarak değerlendirilmiştir. Böylece hastane yöneticilerinin özelleştirme ve özelleştirme yöntemleri konusundaki görüşleri tespit edilmiştir. Araştırmanın son safhasında; yöneticilerin konu hakkında tespit edilen görüşleri, teorik bilgiler ve makro sağlık politikaları hedefleri ile harmanlanarak genel sonuçlar saptanmıştır. Saptanan bu sonuçların tümünün değerlendirilmesi sonucunda, ülke şartlarına uygun bir özelleştirme model önerisi getirilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
03. Summary Hospitals that have vitally important functions for human beings are at the same time economical managements, therefore they have to be directed according to the principles“ efficiency”and“productivity”as in the economical managements. Today, beings administered according to the principle of these institutions which are under the public ownership causes the unproductive administration of hospitals as in Public Economical Enterprise and some common known problems. In this research, with the aim of changing this questions, We have been seeking for the solution concerning how to make the hospitals more efficient and productive administrations. Within this frame using the privatization to overcome the administrative problems of the hospitals in the changing process of the last century including Türkiye has been researched. For this purpose the methods used in privatization and their applications in hospitals have been found out, through literature searching and the theory of privatization intensively along with taking the thoughts of administrators of hospitals. Questionnares have been made in 50 hospitals selected randomly, in order to find out what the administrators ideas about this subject. Some of these questionnares have been made by doing the interactive interviews and questinnore results have been evaluated on the basis of scientific methods. For the last section of the research some general results have been established by means of the suggestions of administrators on this subject and theoric knowledge along with the policy purposes of the macro health. In conclusion, a privitization model has been propesed through the evaluation of these results suitable for the country circumstonces. xii i,e¥te