Faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin tekstil üretim işletmesinde uygulanması; Denizli ili örneği
Application of activity-based costing method in textile production enterprise; Denizli province example
  1. Tez No: 922246
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojik gelişmeler, ürünlerin maliyet bileşiminde değişikliklere yol açarak daha yüksek dolaylı maliyetlere ve daha düşük doğrudan işçilik maliyetlerine doğru bir kaymaya neden olmuştur. Fiyatlandırma kararlarını verirken, yöneticiler kesin maliyet bilgilerine giderek daha fazla değer vermektedir. Gelişen teknolojilerin etkisiyle ortaya çıkan Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) yöntemi, hacim tabanlı maliyetleme yöntemine kıyasla daha hassas bir maliyet hesaplama yöntemi sunmaktadır. Ancak bu özel çerçeve, maliyetli ve karmaşık yapısının yanı sıra uygulama ve sürdürülebilirlikte karşılaşılan önemli zorluklar nedeniyle eleştiriye açıktır. FTM sınırlamalarını ele almak için yöntemin bilinen yeni bir maliyet sistemi oluşturulmuştur. Bu yeni yöntem, kuruluş ve bakım açısından daha uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu araştırmada, Tekstil Üretim İşletmelerindeki endirekt ve direkt giderler, varyansları vurgulamak amacıyla, Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) yöntemi takip edilerek ve örnek olay yaklaşımı kullanılarak faaliyetlere dağıtılmıştır. Bu nedenle, bunun bir tekstil üretim tesisi özelinde uygulanmasının mümkün olup olmadığı ve giderler üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Çalışma, kurum içinde üretilen mallarla ilgili giderlerin hacim tabanlı maliyetleme yöntemine kıyasla FTM yöntemine daha yüksek düzeyde uygunluk gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Technological advances have led to changes in the cost composition of products, resulting in a shift towards higher indirect costs and lower direct labor costs. When making pricing decisions, managers increasingly value precise cost information. Activity-Based Costing (ABC) method, which emerged with the influence of developing technologies, offers a more precise cost calculation method compared to the volume-based costing method. However, this particular framework is open to criticism due to its costly and complex nature, as well as significant challenges in implementation and sustainability. To address the limitations of ABC, a new cost system known as the method has been created. This new method is designed to be more convenient in terms of installation and maintenance. In this research, indirect and direct expenses in Textile Production Enterprises were distributed to activities by following the Activity Based Costing (ABC) method and using the case study approach in order to highlight the variances. Therefore, whether it is possible to implement this in a textile production facility and its impact on expenses were determined. The study revealed that expenses related to goods produced in-house are more suitable for the ABC method compared to the volume-based costing method.