Ham petrol ile temiz enerji hisse senetleri arasındaki dinamik bağlantılılık ilişkisinin getiri ve volatilite perspektifinden analizi
Analyzing the dynamic connectedness between oil and clean energy stocks: Return and volatility perspective
- Tez No: 922245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE ÖZDEMİR HÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada ham petrol ile temiz enerji hisse senetleri arasındaki dinamik bağlantılılık ilişkisi hem getiri hem de volatilite bağlamında ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmada bu amaçla ham petrolü temsilen Amerikan West Texas Intermediate (WTI) ham petrol spot fiyatları ve temiz enerji sektörünü temsilen piyasa değeri en yüksek olan First Solar, NextEra Energy, Longi Green Energy Technology, Sungrow Power Supply ve Vestas Wind System şirketlerinin hisse senedi günlük kapanış fiyatları kullanılmıştır. Değişkenlerin 08.10.2014-01.10.2024 dönemine ait verileri Zamanla Değişen Parametreli Vektör Otoregresyon (Time Varying Parameter/TVP-VAR) modeli ile analiz edilmiştir. Getiri yayılımına ilişkin yapılan analizler sonucunda First Solar, Sungrow ve Longi değişkenlerinin getiriyi yayan değişkenler olduğu WTI, Vestas ve NextEra değişkenlerinin ise getiri yayılımını alan değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Volatilite yayılımına ilişkin yapılan analizler sonucunda ham petrolün volatiliteyi yayan konumunda olduğu, temiz enerji şirketlerinin ise volatiliteyi alan konumunda olduğu belirlenmiştir. Bu iki sonuç birlikte değerlendirildiğinde ham petrolün getiri yayılımını aldığı ancak şokların net yayıcısı olduğu görülmektedir. Bu sonuçtan hareketle ham petrol fiyatlarında yaşanan fiyat değişmelerinin küresel risklerin bir habercisi olarak algılandığı söylenebilmektedir. Ayrıca yapılan analizler sonucunda değişkenler arasındaki dinamik bağlantılılık ilişkisinin oldukça düşük olduğu ancak türbülans dönemlerinde bu ilişkinin nispeten yükseldiği gözlemlenmektedir. Dolayısıyla yatırımcıların böyle dönemlerde yatırım stratejileri oluştururken daha dikkatli olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic interconnectedness between crude oil and clean energy stocks is analyzed separately in terms of both return and volatility. For this purpose, US West Texas Intermediate (WTI) crude oil spot prices representing oil and daily closing stock prices of First Solar, NextEra Energy, Longi Green Energy Technology, Sungrow Power Supply and Vestas Wind System, which are among the companies with the highest market capitalization, are represent the clean energy sector. The data of the variables for the period 08.10.2014-01.10.2024 are analyzed with the Time Varying Parameter Vector Autoregression (TVP-VAR) model. As a result of the analysis of return spillovers, it is determined that First Solar, Sungrow and Longi are variables that return transmitter, while WTI, Vestas and NextEra are variables that receiver of return spillover. As a result of the analysis of volatility spillovers, it is determined that crude oil is a volatility transmitter while clean energy companies are volatility receivers. When these two results are evaluated together, it is seen that crude oil receives return spillovers but is a net transmitter of shocks. Based on this result, it can be said that price changes in crude oil prices are perceived as a indicator of global risks. In addition, as a result of the analysis, it is observed that the dynamic connectedness between the variables is quite low, but this relationship is relatively higher during periods of turbulence. Therefore, investors should be more careful when formulating investment strategies in such periods.