15 Temmuz 2016 sonrası Türkiye'nin terörizmle mücadele stratejisinde değişim ve dönüşüm
Change and transformation in Turkiye's counter-terrorism strategy after July 15, 2016
  1. Tez No: 922273
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tarihsel süreç boyunca güvenlik kavramı düzenli bir şekilde gelişim göstererek, dönemin koşullarına göre değişime uğramıştır. Güvenlik kavramında yaşanan bu değişim ve dönüşüm terörizm kavramını da etkilemiştir. Terörizmle mücadelede ülke sınırları dışında askeri güç kullanımı en etkili yöntemlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Türkiye, Suriye'deki isyanın ardından patlak veren iç savaşın ardından bu ülkede üslenen terör örgütlerinin saldırılarının da hedefi haline gelmeye başlamıştır. Terör eylemlerine karşılık olarak, eylemlerin kaynağını aldığı ülke olan Suriye'ye yönelik sınır ötesi harekâtlar gerçekleştirmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'nin düzenlemiş olduğu sınır ötesi harekâtların, Türkiye'nin terörizmle mücadele stratejisinde yarattığı değişim ve dönüşümü ortaya koymak amaçlanmıştır. Terörizmle mücadele stratejilerinde, terörizmi bulunduğu yerde bertaraf etme stratejisine yönelik çalışmaların sınırlı olduğunun gözlemlenmesinden dolayı bu çalışma ile literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Türkiye'nin 15 Temmuz 2016 da karşı karşıya kaldığı askeri darbe girişimi sonrasında Suriye'de gerçekleştirdiği askeri harekâtlar, terör örgütlerini bulunduğu yerde bertaraf etme stratejisi çerçevesinde incelenmiştir. Türkiye'nin gerçekleştirmiş olduğu harekâtlar neticesinde terörden arındırılan bölgelerde sosyal yaşamın yeniden tesis edilmesi ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine güvenli geri dönüşü için ortaya konulan politikalar açıklanmıştır. ABD'nin 11 Eylül 2001'de kendisini hedef alan El-Kaide saldırıları sonrasında uygulamaya koyduğu“önleyici müdahale”kavramı Afganistan, Irak ve Suriye örnekleri ile ele alınarak, ABD ve Türkiye'nin terörizmle mücadele stratejilerinin insani, sosyal ve güvenlik kavramları açısından farklılıkları değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the historical process, the concept of security has evolved consistently, undergoing changes according to the conditions of the time. This change and transformation in the concept of security has also influenced the concept of terrorism. The use of military force beyond national borders is considered one of the most effective methods in combating terrorism. Following the outbreak of the civil war triggered by the uprising in Syria, Turkiye began to become a target of attacks by terrorist organizations based in the region. In response to terrorist acts, Turkiye conducted cross-border operations targeting Syria, the country from which these actions originated. By this means, this study aims to reveal the change and transformation in Turkiye's counter-terrorism strategy brought about by its cross-border operations. Given the limited body of research addressing strategies to neutralize terrorism at its source, this study seeks to contribute to the academic literature by examining this aspect of counter-terrorism approaches. Turkiye's military operations in Syria following the attempted military coup on July 15, 2016 have been examined within the framework of a strategic approach aimed at neutralizing terrorist organizations at their point of origin. The policies implemented to reestablish social life in regions cleared of terrorism as a result of Turkiye's military operations and to facilitate the safe return of Syrian refugees to their homeland have been elucidated. The concept of“preemptive intervention,”implemented by the United States following the Al-Qaeda attacks on September 11, 2001, is examined through the examples of Afghanistan, Iraq, and Syria. Additionally, the differences between the counter-terrorism strategies of the United States and Turkiye are evaluated in terms of humanitarian, social, and security dimensions.