Sosyal medya reklamlarının tüketici satın alma davranışına etkisi: Anne bebek ürünleri üzerine bir araştırma
The effect of social media advertisements on consumer purchasing behavior: A study on mother and baby
  1. Tez No: 922292
  2. Yazar: SIDIKA ÇAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hızlı ve ucuz sosyal medya ortamlarının popülaritesi oldukça fazladır. Bu popülarite, sosyal medya ortamını, kullanıcıların genel tercihleri bakımından, iş sahibi olmak konusunda cezbedici hale getirmiştir. Sosyal medya etkileşimlerinin geleneksel pazarlamaya kıyasla daha müşteri odaklı hale gelmesi, işletmelerin tüketicilere ve tüketicilerin işletmelere ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Bu sayede firmalar rekabet avantajı elde etmiştir. Ayrıca, firmaların servetinin devamlılığını sağlayabilmesi amacı, sosyal medyadaki güncel pazarlama tekniklerinin tespitini gerekli kılmaktadır. Firmalar, sosyal medyanın satın alma amacı üzerindeki etki ölçümlerini dikkate almaktadırlar. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, sosyal medya reklamlarının tüketici tutum ve satın alma davranışları üzerindeki etkisini özellikle anne ve bebek ürünleri bağlamında incelemektir. Araştırma, sosyal medya kavramının incelenmesi etrafında yapılandırılmış ve sosyal medya reklamlarının anne ve bebek ürünleriyle ilgili tutumlar ve satın alma davranışları üzerindeki etkisinin analiziyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The popularity of fast and cheap social media environments is immense. This popularity has made the social media environment attractive in terms of users' general preferences for business ownership. Social media interactions have become more customer-oriented than traditional marketing, making it easier for businesses to reach consumers and consumers to reach businesses. In this way, firms have gained a competitive advantage. In addition, the aim of ensuring the continuity of firms' wealth makes it necessary to identify current marketing techniques in social media. Firms take into accountconsider the impact measurements of social media on purchase intent. Therefore, the purpose of this study is to examine the impact of social media advertisements on consumer buying attitudes and behaviors, especially in the context of mothercaremother care products. The research is structured around the examination of the concept of social media and concludes with an analysis of the impact of social media advertisements on attitudes and purchase behaviors related to mothercaremother care products.