Örgütlerde esnek çalışma düzeninin etik ve sosyal sorumluluk açısından incelenmesi
An analysis of flexible working arrangements in organizations in terms of ethics and responsibility
  1. Tez No: 922293
  2. Yazar: ONUR İNECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Esnek çalışma, günümüze kadar gelmiş standart mesai saatleri haricinde daha esnek olarak farklı mesai saatleri diliminde çalışmasına imkân yaratan bir uygulamadır. Esnek çalışma sistemi günlük, haftalık, aylık olarak ayarlanabilir çalışma şeklinin çalışanın inisiyatifine bırakılabilir. Bu da çalışanın iş ve özel hayatındaki yaşam dengesini olumlu yönde tutmaya yarar. Esnek çalışma düzeni günümüzde dünyada ve Türkiye'de gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Çalışanlara çalışma koşullarında özgürlük sağlarken işverene ise maliyet açısında önemli bir düşüş sağlamaktadır. Bu avantajlar, işverenlerin ve çalışanların esnek çalışma düzenine yaklaşımını gerekli kılmakla kalmayıp tercih sebebi de olmaktadır. Bu çalışmada öncelikle esnek çalışma uygulamaları genel bir çerçeveyle ele alınmıştır. Şirketlerde esneklik ve esnek çalışma uygulamalarının ortaya çıkma nedenleri, türleri, tarihsel gelişim, uzaktan çalışma şekilleri, esnek çalışma saatleri ve işveren, çalışan için sağladığı fayda ve sakıncalar ele alınmıştır. Son bölümde de esnek çalışmanın çeşitli sektörlerdeki sorunlarına, etik problemlere ve önerilere yer verilmiştir. Bu bölümdeki tespitlerde çeşitli uluslararası organizasyonların yıllık raporları da kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Esneklik, Esnek Çalışma, Esnek Çalışma Uygulamaları, Esnek Çalışma Türleri, Esnek Çalışma Saatleri, Etik sorunlar
Özet (Çeviri)
Flexible working is a practice that allows people to work more flexibly in different working hours other than the standard working hours that have survived until today. Flexible working system can be adjusted daily, weekly, monthly and the working style can be left to the initiative of the employee. This helps to keep the employee's work and private life balance in a positive way. Flexible working arrangements are becoming more important day by day in the world and in Turkey. While it provides employees with freedom in working conditions, it also provides a significant reduction in costs for the employer. These advantages not only make it necessary for employers and employees to approach flexible working arrangements, but are also preferred. In this study, flexible working practices are first discussed in a general framework. The reasons for the emergence of flexibility and flexible working practices in companies, their types, historical development, remote working methods, flexible working hours and the benefits and disadvantages it provides for employers and employees are discussed. In the last section, the problems of flexible working in various sectors, ethical problems and suggestions are included. The annual reports of various international organizations are also used in the findings in this section. KEY WORDS Flexibility, Flexible Working, Flexible Working Practices, Flexible Working Types, Flexible hours, Ethical issues