Ankara'daki KOBİ'lerin Endüstri 4.0 dönüşüm sürecinde teknolojik uyumu ile ilişkin durum tespiti
Due diligence regarding the technological adaptation of SMEs in Ankara in the Industry 4.0 transformation process
- Tez No: 922291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN YURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Ankara'daki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ'lerin) Endüstri 4.0 dönüşüm sürecindeki teknolojik uyumunu incelemektedir. Endüstri 4.0, dijitalleşme ve otomasyonun birleşimiyle üretim süreçlerini ve iş modellerini dönüştürmektedir. Ancak, bu dönüşüm sürecinde KOBİ'lerin karşılaştığı zorluklar ve fırsatlar belirsizdir. Bu çalışma, Ankara'daki KOBİ'lerin Endüstri 4.0'a uyum düzeyini değerlendirmek ve bu süreçte karşılaşılan engelleri ve çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında, Ankara'daki farklı sektörlerden KOBİ'lerle yapılan anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Anket yoluyla elde edilen veriler, KOBİ'lerin teknolojik altyapılarının yetersiz olduğunu ve Endüstri 4.0 teknolojilerine uyum sağlama konusunda belirli zorluklar yaşadıklarını göstermektedir. Verilerden elde edilen bulgular, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin güçlendirilmesi, teknolojik altyapının iyileştirilmesi ve işletme içi dijital dönüşüm stratejilerinin oluşturulması gibi önerilerin, KOBİ'lerin bu dönüşüm sürecini daha başarılı bir şekilde tamamlamalarını destekleyebileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, Ankara'daki KOBİ'lerin Endüstri 4.0 dönüşümüne uyum düzeylerini değerlendirerek, bu sürecin başarıyla tamamlanması için gereken adımları ve önlemleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular hem akademik hem de pratik açıdan Endüstri 4.0'ın KOBİ'ler üzerindeki etkilerini anlamamıza ve gelecekteki çalışmalar için yol haritası çizmemize katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the technological adaptation of Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) in Ankara during the Industry 4.0 transformation process. Industry 4.0 combines digitalization and automation to transform production processes and business models. However, the challenges and opportunities faced by SMEs during this transformation process remain unclear. This study aims to assess the adaptation levels of SMEs in Ankara to Industry 4.0 and to identify the barriers encountered and propose solutions for overcoming them. As part of the research, survey studies were conducted with SMEs from various sectors in Ankara. Data obtained through these surveys indicate that SMEs face significant challenges in adapting to Industry 4.0 technologies due to inadequate technological infrastructure. The findings highlight that strengthening training and consultancy services, improving technological infrastructure, and developing internal digital transformation strategies are essential for SMEs to successfully complete this transformation process. In conclusion, this study evaluates the adaptation levels of SMEs in Ankara to Industry 4.0 and aims to determine the necessary steps and measures to ensure the successful completion of this process. The findings provide both academic and practical insights into the impact of Industry 4.0 on SMEs and contribute to the development of a roadmap for future studies.