Ötiroid nodüler guatr ve basedow-graves hastalığı zemininde gelişen diferansiye tiroid kanserlerinin klinik ve histopatolojik özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 922338
  2. Yazar: İNAN GÜDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CEM SORMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ötiroid Nodüler Guatr ve Basedow-Graves Hastalığı Zemininde Gelişen Diferansiye Tiroid Kanserlerinin Klinik ve Histopatolojik Özelliklerinin Karşılaştırılması Giriş: Basedow-Graves hastalığı (BGH) ile papiller tiroid kanseri (PTK) birlikte görülebilmektedir. Bu birliktelik araştırılmasına rağmen net bir ilişki saptanamamıştır. Bu çalışmanın amacı BGH eşlik eden ve etmeyen PTK olgularının klinik ve patolojik özellikleri ile nüks oranlarının karşılaştırılmasıdır. Metot: Ocak 2014 ile Haziran 2023 tarihleri arasında toplam 995 hastaya PTK nedeniyle tiroidektomi uygulandı ve bu hastaların 59'unda (%5,9) PTK ile birlikte BGH vardı. BGH zemininde gelişen ve ötiroid nodüler guatr zemininde gelişen PTK hastaları sırasıyla grup 1 (n=59) ve grup 2 (n=936) olarak sınıflandırıldı. Demografik veriler, klinikopatolojik özellikler ve nüks oranları karşılaştırıldı Bulgular: Demografik veriler her iki grupta beznerdi. Papiller mikrokanser oranı grup 1'de (%84,7) grup 2'ye (%43,4) göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0.001). Tümör boyutları grup 1'de daha küçüktü (p=0.001). Grup 1'de lenfatik invazyon (%5,1'e %18,4; p=0,009), lenf nodu metastazı (%0'a %17,2; p=0,001) ve multisentrisite (%25,4'e %47,2; p=0,001) oranları daha düşük bulundu. Takip süresince grup 1'de hiçbir hastada lokal nüks ve uzak metastaz saptanmazken, grup 2'de lokal nüks ve uzak metastaz oranları sırasıyla %3,3 ve %1,3 olup arlarında fark yoktu (p=0,25 ve p=1). BGH nedeniyle tiroidektomi uygulanan hastalarda ileri yaş ve nodül varlığı ile artmış PTK oranı arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0,001). Sonuç: Bu çalışmada BGH ile eşzamanlı saptanan PTK olgularında, BGH olmayanlara göre daha agresif histopatolojik özellikler ve takipte daha yüksek nüks oranı saptanmadı. BGH hastalarında ileri yaş ve tiroid nodülü varlığında PTK saptanma oranının anlamlı olarak arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Comparison of Clinical and Histopathological Features of Differentiated Thyroid Cancers Developing on the Background of Euthyroid Nodular Goiter and Basedow-Graves Disease Aim: Basedow-Graves disease (BGD) and papillary thyroid cancer (PTC) may co-exist. Although this association has been investigated for a long time, a clear relationship has not been identified. The aim of this study is to compare the clinical and pathological features and recurrence rates of PTC cases with and without BGD. Method: A total of 995 patients underwent thyroidectomy for PTC between January 2014 and June 2023 and 59 (5.9%) of these patients had BGD coexistent with PTC. The PTC patients developing on the basis of BGH and euthyroid nodular goiter were classified as group 1 (n = 59) and group 2 (n = 936), respectively. The demographic data, clinicopathological features and recurrence rates were compared. Results: Demographic data showed no significant difference. Papillary microcarcinoma was 84.7% vs 43.4% in group 1 vs group 2 (p=0.001). The tumor size was smaller in group 1 (p=0.001). In group 1 and group 2, the rate of lymphatic invasion, lymph node metastasis, and multicentricity were 5,1% vs 18.4%, 0% vs 17.2%, and 25.4% vs 47.2%, respectively (p=0.001, p=0.009 and 0.001). The recurrence and distant metastasis rates were higher in gropu 1 vs group 2, but the difference was not significant (3.3% vs 0%, p=0.25 and 1.3% vs 0%, p=1, respectively). Conclusion: The present study failed to show significant aggressive histopathological features associated with PTC coexistent with BGD. Older age and coexistent thyroid nodules in BGD were significantly associated with the increased rate of PTC.