Uluslararası öğrencilerin manevi kaynakları, genel aidiyetleri ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between international students' spiritual resources, general belonging and stress levels
- Tez No: 922337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA GÜLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul da öğrenim gören lisans ve lisansüstü uluslararası öğrencilerin manevi kaynakları, genel aidiyetleri ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modelidir. Araştırmanın örneklemi İstanbul da öğrenim gören 245 uluslararası öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Maneviyat Ölçeği, Genel Aidiyet Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, uluslararası öğrencilerin algılanan stres düzeylerinin aidiyet ve manevi kaynaklarla negatif yönlü ve anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca, uluslararası öğrencilerin algılanan stres düzeylerinin manevi kaynaklar tarafından negatif yönlü ve anlamlı düzeyde yordandığı sonucu elde edilmiştir. Sosyodemografik değişkenler bakımından manevi kaynaklar, aidiyet ve algılanan stres düzeylerinin anlamlı farklılık gösterdiğine dair bulgular elde edilmiştir. Manevi kaynakların sınıf ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilirken, cinsiyet bakımından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Aidiyet puanlarının sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği; algılanan stres düzeylerinin ise kadın öğrencilerde anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi bulgularına göre, katılımcıların algılanan stres düzeylerinin genel aidiyet tarafından negatif yönlü ve anlamlı düzeyde %13,9 oranında yordandığı tespit edilmiştir. Maneviyat Ölçeği toplam değişkeninin katkısı anlamlı değildir ve varyans %0,3'tür. Toplamda, aidiyet ve manevi kaynaklar birlikte stres düzeylerini %14,2 oranında yordamaktadır, fakat bu oran aidiyet değişkeninden kaynaklanmaktadır. Bulgular doğrultusunda aidiyetin algılanan stres üzerinde koruyucu bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. Elde edilen bulgular daha önceki yapılan araştırmalarla karşılaştırılarak değerlendirilmiş; ileri araştırma ve uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between spiritual resources and sense of belonging and stress levels of undergraduate and graduate international students studying in Istanbul. The research is a correlational research model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the research consists of 245 international students studying in Istanbul. Personal Information Form, Spirituality Scale, General Belonging Scale, Perceived Stress Scale were used as data collection tools in the research. The obtained data were analyzed using SPSS 27.0 package software. According to the findings of the research, it was determined that the perceived stress levels of international students were negatively and significantly related to belonging and spiritual resources. In addition, it was concluded that the perceived stress levels of international students were negatively and significantly predicted by spiritual resources. Findings were obtained that spiritual resources, belonging and perceived stress levels showed significant differences in terms of socio-demographic variables. While it was found that spiritual resources showed significant differences according to class and income level, no significant difference was found in terms of gender. Belongingness scores did not show significant differences according to socio-demographic variables. However, it was concluded that perceived stress levels were significantly higher in female students According to the findings of the hierarchical regression analysis, it was determined that the participants' perceived stress levels were negatively and significantly predicted by general belongingness by 13.9%. The contribution of the total variable of the Spirituality Scale is not significant and the variance is 0.3%. In total, belongingness and spiritual resources together predict stress levels by 14.2%, but this rate is due to the belongingness variable. In line with the findings, it is thought that belongingness may have a protective effect on perceived stress. The findings were evaluated by comparing them with previous studies; suggestions for further research and applications were presented.