Muhasebe kültür değerlerinin gönüllü bilgi açıklama seviyesine etkisinin incelenmesi: Türkiye'nin 500 büyük sanayi işletmesi üzerinde bir araştırma
Investigating the effect of accounting cultural values on the level of voluntary information disclosure: A study on Turkiye's 500 largest industrial enterprises
  1. Tez No: 922342
  2. Yazar: GÜLŞEN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÖNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Gönüllü bilgi açıklama yasa veya düzenleyici kurumların etkisi olmaksızın zorunlu bilgilere ilave olarak bilgi kullanıcılarına gönüllü olarak bilgi açıklanmasıdır. Gönüllü bilgi açıklama seviyesini etkileyen işletme ile ilgili faktörlerden biri muhasebe kültürüdür. Muhasebe kültürü, yasal kontrole karşı profesyonellik, tekdüzeliğe karşı esneklik, ihtiyatlılığa karşı iyimserlik ve gizliliğe karşı şeffaflık değerlerinden oluşmaktadır. Bu araştırmada Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi İşletmesi'nin muhasebe kültür değerlerinin gönüllü bilgi açıklama seviyesi üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Muhasebe kültürü Chanchani ve Willett tarafından oluşturulan ölçek temelinde yeni formatif bir ölçek geliştirilip kullanılmıştır. Gönüllü bilgi açıklama seviyesi içerik analizi aracılığıyla oluşturulan endeksle ölçülmüştür. Analizde kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS-SEM) kullanılmıştır. İhtiyatlılığa karşı iyimserlik ve gizliliğe karşı şeffaflık gönüllü bilgi açıklama seviyesini pozitif; kısa vadeli değere karşı uzun vadeli değer yaratmanın gönüllü bilgi açıklama seviyesini negatif etkilediği tespit edilmiştir. Halka açık işletmelerin gizliliğe karşı şeffaflık değerinin gönüllü bilgi açıklama seviyesini pozitif etkilediği, kısa vadeli değere karşı uzun vadeli değer yaratma değerinin gönüllü bilgi açıklamayı negatif olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Halka açık ve halka açık olmayan işletmeler arasında gönüllü açıklama seviyesi skorunda ve ihtiyatlılığa karşı iyimserlik değerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Voluntary disclosure is the voluntary disclosure of information to users of information in addition to mandatory information without the influence of laws or regulatory bodies. One of the factors affecting the level of voluntary disclosure is the accounting culture. Accounting Culture consists of legal control versus professionalism, uniformity versus flexibility, conservatism versus optimism, and secrecy versus transparency. In this study, it is examined whether the accounting cultural values of Turkey's largest 500 Industrial Enterprises have a significant effect on the level of voluntary information disclosure. A new formative scale was developed and used based on scale created by Chanchani and Willett. The level of voluntary information disclosure was measured by an index created through content analysis. Partial least squares method (PLS-SEM) was used in the analysis. Conservatism versus optimism and secrecy versus transparency have a positive effect on the level of voluntary disclosure, while creating short-term value versus long-term value has a negative effect on the level of voluntary disclosure. It is concluded that the value of secrecy versus transparency positively affects the level of voluntary disclosure, while the value of creating short-term value versus long-term value negatively affects the level of voluntary disclosure. There are significant differences between publicly traded and non-publicly traded enterprises in the voluntary disclosure level score and conservatism versus optimism.