Deniz yolu taşımacılığının gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyüme ve uluslararası ticaret üzerindeki etkileri
The effects of maritime transport on economic growth and international trade in developing countries
- Tez No: 922348
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, deniz yolu taşımacılığının gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyüme ve uluslararası ticaret üzerindeki etkileri incelenmektedir. Analizlerde, deniz yolu taşımacılığına aktif olarak katılan 54 gelişmekte olan ülkenin, 2007-2021 dönemine ait verileri kullanılmaktadır. FMOLS, DOLS ve FE-OLS modellerinden elde edilen bulgular, ülkelerin küresel deniz yolu taşımacılığı ağlarına entegrasyon düzeyini yansıtan deniz taşımacılığı bağlantı endeksinin ekonomik büyüme, ihracat ve ithalat üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. MMQR Modeli sonuçları, ülkelerin gelir seviyesi ile ihracat ve ithalat hacmi arttıkça, deniz taşımacılığı bağlantı endeksinin ekonomik büyüme ve uluslararası ticaret üzerindeki pozitif etkisinin güçlendiğini göstermektedir. Ayrıca, gelir seviyesindeki artışlarla birlikte taşınan mal miktarının değil, deniz yolu taşımacılığı sektöründeki arz yönlü göstergelerin iyileştirilmesinin daha fazla önem kazandığı görülmektedir. Çalışma bulguları, gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyüme ve uluslararası ticaret politikalarının geliştirilme ve uygulanma süreçlerinde deniz yolu taşımacılığının etkilerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of maritime transport on economic growth and international trade in developing countries. In the analysis, data from 54 developing countries participating in maritime transportation for the period 2007-2021 are used. Findings from FMOLS, DOLS and FE-OLS models reveal that the liner shipping connectivity index, which captures how well countries are connected to global shipping networks, has a positive effect on economic growth, exports and imports. MMQR Model results show that the positive effect of liner shipping connectivity index increases as the income level, export and import volume of countries increase. Furthermore, with the increase in the income level, supply side indicators in the maritime transport become crucial, not the amount of goods transported. The study findings emphasize that the effects of maritime transport should be taken into account in the determination and implementation processes of economic growth and international trade policies in developing countries.