A novel digital audio watermarking approach by embedding coefficients in discrete cosine transform domain
Ayrık kosinüs dönüşüm alanına katsayıları gömerek yeni bir dijital ses filigranlama yaklaşımı
- Tez No: 922347
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİA-UR RAHMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Old Dominion University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Filigranlama temel bir güvenli iletişim yöntemidir. Medyaya tanınabilir bir desen yerleştirmek için kullanılır, böylece medyanın değiştirilmesi deseni de değiştirir, böylece değişikliği tespit etmek kolaylaşır. Bu teknik ve çeşitlerinin güvenli iletişim, medya doğrulaması vb. ile ilgili birçok pratik uygulaması vardır. Dijital ses filigranlama, orijinal ve değiştirilmiş ses sinyallerinin esasen aynı olduğu şekilde bir ses sinyaline veri yerleştirme tekniğidir. Yerleştirilen veriler askeri uygulamalarda güvenli iletişim, sahip tanımlama ve doğrulama, içerik doğrulaması vb. gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Watermarking is a basic secure communication method. It is used for embedding a recognizable pattern in media in such a manner that modification of the media also modifies the pattern, thus making it easy to detect the modification. This technique and its variants have many practical applications pertaining to secure communications, media verification, etc. Digital audio watermarking is a technique for embedding data within an audio signal in such a way that the original and the modified audio signals are essentially identical. The embedded data can be used for various purposes such as secure communication in military applications, owner identification and verification, content authentication, etc.