İşitme kayıplı çocuğu olan ailelerin oluşturduğu dijital kültürün incelenmesi: Bir netnografi araştırması
The investigation of digital culture created by families of children with hearing loss: A netnography study
- Tez No: 922352
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ UZUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Araştırmanın amacı işitme kayıplı bireyler ve ailelerinin Facebook'ta oluşturdukları 14235 üyesi olan topluluğun dijital kültürünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma dijital kültür araştırmalarında kullanılan netnografi araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları dijital topluluğun 4 yöneticisi ve 14235 üyesidir. Araştırmada gözlem, yarı-yapılandırılmış görüşme, doküman ve yansıtmalı araştırmacı günlüğü ile veri toplanmıştır. Tümevarım olarak analiz edilen veriler sonucunda topluluğun kültürü topluluğun dinamikleri, topluluğun paylaşımları ve topluluğun dinamikleri başlıkları altında toplanmıştır. Toplulukta bilgi gereksinimi ve psikososyal destek öne çıkmaktadır. Topluluğun kültürü analiz edildiğinde fiziki ortam, dijital ortam ve fijital arasında yoğun bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu ilişkiyi açıklamak amacıyla model geliştirilmiştir. Üyeler bazı deneyimleri fiziki ortamda, bazı deneyimleri dijital ortamda yaşarken bazı deneyimleri ise iki ortamda eş zamanlı yaşamaktadırlar. Araştırma sonuçlarının işitme kayıplı çocuk ve aileleriyle ilgili alanyazına ve uygulamalara katkı sunacağı düşünülmektedir. İşitme kayıplı çocuklara yönelik erken müdahale uygulamalarının topluluk üzerindeki yansımaları sunulan hizmetlerin niteliğini arttırmak için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the digital culture of the digital community, which has 14235 members and is created by individuals with hearing loss and their families on Facebook. For this purpose, the research was designed as a netnography research used in digital culture research. The participants of the study were 4 administrators and 14235 members of the digital community. Data were collected through observation, semi-structured interviews, documents, and reflective researcher diary. As a result of the data analyzed inductively, the culture of the community was grouped under the headings of Community dynamics, Community sharing, and Community dynamics. Information needs and psycho-social support are prominent in the community. When the culture of the community was analyzed, it was seen that there was an intense relationship between the physical environment, digital environment, and phygital. A model has emerged to explain this relationship. Members experience some experiences in the physical environment, some experiences in the digital environment, and some experiences in both environments simultaneously. It is thought that the results of the research will contribute to the literature and practices related to children with hearing loss and their families. The reflections of early intervention practices for children with hearing loss on the community will provide guidance to improve the quality of services provided.