Sağlık çalışanlarının yeme farkındalığının, akdeniz diyetine uyumları ile sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of healthcare workers' mindfulness on their adherence to the mediterranean diet and sustainable and healthy eating behaviors
- Tez No: 922350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRİZ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarının yeme farkındalığının, Akdeniz diyetine uyumları ile sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışlarına etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde görev yapan 309 sağlık çalışanı üzerinde Şubat-Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri anket uygulaması ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel demografik sorular, ikinci bölümde Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) üçüncü bölümünde Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS), dördüncü bölümünde ise Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranışları Ölçeği (SSBESD) kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının boy uzunluğu ve vücut ağırlığı beyanları kaydedilerek beden kütle indeksleri (BKİ) hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının %68,0'i kadın olup %35,3'ü fazla kilolu, %12,9'u obezdir. Sağlık çalışanlarının MEDAS ölçeğine göre %45,6'sının beslenme alışkanlığının Akdeniz diyetine uyumu“düşük”, %36,2'sinin“kabul edilebilir”, %18,2'sinin ise“sıkı”olduğu görülmüştür. Sağlık çalışanlarının YFÖ-30 puanı ortalaması 3.39±0.47, MEDAS puan ortalaması 7,31±2,52'dir. SSBDÖ alt faktörleri arasında“sağlıklı ve dengeli beslenme”alt faktörü puanı ortalamasının (4,73±1,19) en yüksek“et tüketiminin azaltılması”alt faktörü puan ortalamasının (3,58±1,25) ise en düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of healthcare workers' mindful eating on their adherence to the Mediterranean diet and sustainable and healthy eating behaviors. The study was carried out between February and March 2024 with 309 healthcare workers employed at Kırıkkale High Specialization Hospital. Research data were collected through a face-to-face survey method. The questionnaire consisted of four sections. The first section included general demographic questions, the second section contained the Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30), the third section involved the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), and the fourth section utilized the Sustainable and Healthy Eating Behavior Scale (SHEBS). The healthcare workers' height and body weight were recorded, and their body mass index (BMI) was calculated. Statistical analyses of the collected data were performed using SPSS 21.0. Among the participating healthcare workers, 68.0% were female, 35.3% were overweight, and 12.9% were obese. According to the MEDAS scale, 45.6% of the healthcare workers had a“low”adherence to the Mediterranean diet, 36.2% had an“acceptable”adherence, and 18.2% had a“strict”adherence. The mean MEQ-30 score of healthcare workers was 3.39±0.47, while the mean MEDAS score was 7.31±2.52. Among the sub-factors of SHEBS, the highest mean score was observed in the“healthy and balanced eating”sub-factor (4.73±1.19), whereas the lowest mean score was in the“reducing meat consumption”sub-factor (3.58±1.25).