Dijital dönüşüm sürecinde siber güvenlik farkındalığı: Konya'da bilişim sektöründe faaliyet gösteren KOBİler üzerine bir araştırma
Cyber security awareness in the digital transformation process: A research on SMEs operating in the it sector in Konya
  1. Tez No: 922364
  2. Yazar: TUĞBA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT), bireylerin ve kurumların yaşamlarını dönüştürmeye devam etmektedir. Bu teknolojiler, küresel çapta hızla yayılmakta ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle dijitalleşmeyle birlikte, BİT'ler eğitim, sağlık, ekonomi ve kişisel yaşam gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Teknoloji kullanımı, işletmelere rekabet avantajı ve yenilikçi fırsatlar sunarken, yanlış yönetim ise güvenlik tehditlerine yol açabilmektedir. Kötü niyetli kişiler, dijital ortamları siber suçlar ve veri hırsızlığı gibi faaliyetler için kullanabilmektedir. Bu nedenle, işletmelerin teknolojiyi stratejik bir şekilde yönetmesi ve siber güvenliği güçlendirmesi, dijital dönüşümde kritik bir rol oynamaktadır. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem benimsenmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, Konya ilinde bilişim sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin siber güvenlik farkındalık seviyelerini belirlemek ve bu farkındalık seviyelerinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın nicel veri toplama aracı olarak“Siber Güvenlik Farkındalığı Ölçeği”kullanılmıştır. Konya ilindeki bilişim sektöründeki KOBİ'lere, kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılmış ve 228 çalışanın katılımıyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 23 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel veri toplama yöntemi ise yarı yapılandırılmış mülakat tekniği olup, bu çerçevede işletme yöneticileri ve/veya müdürlerinden oluşan 18 katılımcı, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Yüzyüze toplanan nitel veriler, MAXQDA 2020 programı ile analiz edilmiştir. Nicel bulgular, KOBİ'lerin siber güvenlik farkındalık düzeylerinin, katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Nitel veriler ise, siber güvenlik farkındalık seviyesinin genel olarak düşük olduğunu ve ayrıca teknik altyapının yetersizliği, eğitim ve bilgilendirme ihtiyacı, planlama ve önleme süreçlerindeki eksiklikler ile güvenlik politikalarının geliştirilmesinde önemli boşluklar bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Information and Communication Technologies (ICT) continue to transform the lives of individuals and institutions. These technologies are rapidly spreading globally and are used in various areas. Especially with digitalization, ICTs are used in many areas such as education, health, economy and personal life. While the use of technology provides businesses with competitive advantage and innovative opportunities, mismanagement can lead to security threats. Malicious individuals can use digital environments for activities such as cybercrime and data theft. Therefore, strategic management of technology and strengthening cybersecurity by businesses plays a critical role in digital transformation. This study adopted a mixed method in which quantitative and qualitative research methods are used together. The main objective of this research is to determine the cyber security awareness levels of SMEs operating in the IT sector in Konya province and to examine whether these awareness levels differ according to the demographic characteristics of the participants.“Cyber Security Awareness Scale”was used as the quantitative data collection tool of the research. SMEs in the IT sector in Konya province were reached by convenience sampling method and data were collected with the participation of 228 employees. The obtained data were analyzed by IBM SPSS Statistics 23 program. The qualitative data collection method of the research is the semi-structured interview technique, and in this framework, 18 participants consisting of business managers and/or directors were determined by purposive sampling method. The qualitative data collected face-to-face were analyzed by MAXQDA 2020 program. Quantitative findings revealed that the cyber security awareness levels of SMEs differ according to the demographic characteristics of the participants. Qualitative data show that the level of cybersecurity awareness is generally low, and there are also inadequate technical infrastructure, need for training and information, deficiencies in planning and prevention processes, and significant gaps in the development of security policies.