Bir hasta hakkı olarak özel hayatın gizliliğine saygı
Respect for privacy as a patient's right
- Tez No: 922365
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Hastanın sahip olduğu en temel haklardan biri olan özel hayatın gizliliğine saygı hakkı, teknolojinin gelişmesinin sağladığı kolaylık göz önünde bulundurulduğunda, hasta henüz sağlık hizmetlerine ulaşmadan başlayan ve hizmetin sona ermesinden hatta hastanın ölümünden sonra dahi devam eden bir haktır. Ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmeler göz önüne alındığında, hastanın özel hayatının gizliliği hakkı kapsamının beden mahremiyeti ve hasta bilgilerinin gizliliğinin (hastanın kişisel verilerinin) sağlanması olarak iki başlık altında incelendiği görülmektedir. Tezde hastanın beden mahremiyeti ve kişisel ve tıbbi verilerinin gizliliği hakları kapsamında, bu hakların sınırları ve karşılaşılabilen sorunlar yasal ve etik açıdan ele alınmıştır. Temel hasta haklarından biri olan özel hayatın gizliliğine saygı hakkının kapsamı, karşılaşılan ihlalleri ve hekimlerin mesleki yükümlülükleri yasal düzenlemeler ışığında sağlık hukuku ve tıp etiği bağlamında tartışılmıştır. Hastanın temel haklarından biri olan özel hayatın gizliliğine saygı hakkının uygulamada karşılaşılan etik problemlerin çözüme ulaştırılması halinde gereği gibi yerine getirildiği söylenebilecektir. Bunun yanında, hastanın özel hayatına saygı hakkının yasal bir zemine dayandırılmaksızın yerine getirilmediği durumlarda ihlal dolayısıyla oluşabilecek tazminat sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to respect for the confidentiality of private life, which is one of the most fundamental rights of patients, given the ease of technological development, is a right that starts before patients access health services and continues even after the end of the service and even after the patient's death. Considering the national legislation and international conventions, it is seen that the scope of patient's right to privacy is analyzed under two headings: body privacy and confidentiality of medical and personal information. In the thesis, within the scope of the patient's rights to body privacy and confidentiality of personal and medical data, the limits of these rights and the problems that may be encountered are discussed from a legal and ethical perspective. The scope of the right to respect for privacy, which is one of the fundamental patient rights, the violations encountered, and the professional obligations of physicians are discussed in the context of health law and medical ethics in the light of legal regulations. It can be said that the right to respect for the privacy of private life, which is one of the fundamental rights of the patient, is duly fulfilled if the ethical problems encountered in practice are resolved. In addition, in cases where the patient's right to respect for private life is not fulfilled without a legal basis, the compensation liability that may arise due to the violation is examined.