Duygusal emeğin işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü: Konaklama işletmelerinde bir araştırma
The moderator role of personality traits on the relationship between emotional labor and work alienation: A research on hospitality businesses
- Tez No: 922368
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CEMİL ULUKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İşletmelerin başarısında kritik önemde çok sayıda faktör etkilidir ve çalışanların müşterilerle olan etkileşimi de bu faktörlerin en önemlilerindendir. Çalışanların müşterilere yansıttıkları olumlu ve olumsuz duyguları, müşterilerin, çalışanlar ve işletme hakkında bir izlenim edinmesine sebep olur. Bu durum, müşterinin işletmeyi ve ürünlerini/hizmetlerini tercih edip etmemesine ve sonuçta işletmenin performansına yansıyacaktır. Çalışanların, işlerini yürütürken sahip olduğu duygular, onların işe yabancılaşması açısından da etkilidir. Diğer yandan, çalışanların kişiliklerinin de duyguları üzerinde etkili olabileceği dikkate alındığında durum daha karmaşıklaşmaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışması, müşterilerle yoğun etkileşimin olduğu konaklama işletmelerinde, duygusal emeğin işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde kişilik özelliklerinin düzenleyici bir rolü olup olmadığının belirlenmesidir. Tez çalışmasında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma modeli ise duygusal emek (bağımsız değişken) ile işe yabancılaşma (bağımlı değişken) arasındaki ilişkide kişilik özelliklerinin (düzenleyici değişken) rolü şeklinde oluşturulmuştur. Bu doğrultuda, Antalya'da faaliyet gösteren konaklama işletmeleri çalışanlarına yüz yüze uygulanan anket formları aracılığıyla 309 kişiden veri elde edilmiştir. Bağımlı, bağımsız ve düzenleyici değişkenler arası ilişkiler Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda, kişilik özelliklerinin, duygusal emeğin işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde düzenleyici bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde işletme yöneticilerinin, duygusal emeğin işe yabancılaşmaya sebep olmadan uygulanabilmesi için, işin gereksinimleriyle eşleşen kişilik özelliklerini belirlemelerine yardımcı olacak bir veri tabanına sahip olacakları umulmaktadır. Kişilik özelliklerinin ilk kez bu çalışmayla modele dahil edilmesiyle, duygusal emek ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkiyi inceleyen önceki araştırmanın sonuçlarındaki farklılıkların sebebi de daha iyi anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Many factors have critical impacts on the success of businesses, and the way employees interact with customers is among the most important factors. The positive and negative emotions that employees reflect to customers cause customers to form an impression about the employees and the business. This will be reflected in whether customers prefer the business and its products/services and ultimately on the performance of the business. The emotions that employees have while carrying out their work are also effective in alienating them from work. On the other hand, the situation becomes more complex considering that employees' personalities can also have an impact on their emotions. In this context, this study aims to determine whether personality traits have a moderating role in the effect of emotional labor on work alienation in accommodation businesses where t intense interaction with customers exists. A relational screening model was used in the study. The research model was created as the role of personality traits (moderating variable) in the relationship between emotional labor (independent variable) and work alienation (dependent variable). In this regard, data was obtained from 309 people through face-to-face survey forms applied to employees of accommodation businesses operating in Antalya. Relationships among dependent, independent and moderating variables were tested using Structural Equation Model (SEM). As a result of the research, it was revealed that personality traits have a moderating effect on the effect of emotional labor on work alienation. It is expected that, as an outcome of the research, business managers will have a database that will help them identify personality traits that match the needs of the job so that emotional labor can be implemented without causing work alienation. By including personality traits into the model for the first time through this study, the reason for the differences in the results of previous research, examining the relationship between emotional labor and work alienation, will be better understood.